خبر فوری
This content is not available in your region

تظاهرات گسترده در پرتغال اعتراض به بودجه ریاضتی دولت

تظاهرات گسترده در پرتغال اعتراض به بودجه ریاضتی دولت
اندازه متن Aa Aa

دهها هزار نفر از مردم پرتغال با برپایی تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، علیه سیاست جدید ریاضت اقتصادی دولت موسوم به « طلبکاران بین المللی» اعتراض کرده و خواستار استعفای کابینه شدند.

مطابق بودجه ریاضتی دولت پرتغال برای سال ۲۰۱۴، مردم این کشور با کاهش درآمد و افزایش مالیات، کماکان باید فشار اقتصادی بیشتری را برای بازپرداخت بدهی های بین المللی تحمل کنند.

تظاهرکنندگان با شعارهایی نظیر «دولت در خیابان» و «نه به تروئیکا، نه به گرسنگی»، به سیاست های نهادهای مالی وام دهنده به پرتغال یعنی اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول اعتراض کردند.

سازماندهندگان این اعتراض، شمار تظاهرکنندگان را در لیسبون، پایتخت، حدود بیست هزار و در پورتو۵۰۰۰ نفر تخمین زده اند؛ رقمی که در مقایسه با اعتراض های سال های ۲۰۱۲ و تظاهرات گسترده دوم مارس سال ۲۰۱۳ کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

یکی از تظاهر کنندگان می گوید: « به من گفته اند از ماه ژانویه ۱۰ درصد از کمک های من را قطع می کنند. پیشاپیش قیمت اجاره خانه افزایش یافته است. معلوم است که باید اعتراض کرد.»

یک شهروند معلول هم می گوید: « من از سیاست های اجتماعی این دولت عصبانی هستم. اینجا هستم تا به قطع و کم شدن کمک های تامین اجتماعی اعتراض کنم. اینجا هستم تا به کمک های فلاکتبار اجتماعی که ما معلولان دریافت می کنیم اعتراض کنم. برای اعتراض به حق بیکاری و از کارافتادگی معلولان به خیابان آمده ام. اساسا این جا هستم تا بگویم ما معلولان می خواهیم زندگی کنیم.»

سندیکاهای کارمندان دولت هم در اعتراض به کاهش ۱۲.۵ درصدی حقوق آن دسته از حقوق بگیران که درآمد ماهانه بالای ۶۰۰ یورو دارند، یک اعتصاب سراسری را برای هشتم نوامبر برنامه ریزی کرده اند. به علاوه اتحادیه های کارگری هم آخر هفته آینده و نیز ۲۵ نوامبر از کار دست کشیده و به خیابان ها خواهند آمد.

در برابر، پدرو پاسوس کوئیلو، نخست وزیر پرتغال بر جزم بودن عزم دولت محافظه کار برای اجرای دور جدیدی از سیاست ریاضت اقتصادی تاکید کرده است. هدف وی جلب اعتماد وام دهندگان بین المللی برای اعطای کمک جدید به این کشور در ماه ژوئن ۲۰۱۴ است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.