خبر فوری

نماهنگ «نه زن، نه رانندگی»، معرفی تصویر دیگری از جامعه سعودی

نماهنگ «نه زن، نه رانندگی»، معرفی تصویر دیگری از جامعه سعودی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

همزمان با خبرساز شدن موضوع حق رانندگی زنان عربستان، یک نماهنگ طنز با عنوان «نه زن، نه رانندگی» نیز در حمایت از تلاش زنان سعودی در دستیابی به حق رانندگی تهیه و بر روی شبکه یوتیوب منتشر شده است. این حرکت البته حکایت از آن دارد که موضوع رانندگی زنان در عربستان سعودی نزد برخی چندان که باید جدی گرفته نشده است.

هشام فقیه، هنرمند و فعال اجتماعی اهل عربستان سعودی و خواننده این نماهنگ، هدف خود را نشان دادن تصویر دیگری از جامعه عربستان به مردم جهان خواند و گفت: «اگر بلند پرواز باشم، آنوقت به صفحات عمومی و صفحات روزنامه ها می روم و در تلویزیون خواهم بود تا به مردم بگویم که اعراب و سعودی ها نیز می توانند جک بگویند و بخندند. فکر می کنم این، موضوع مهمی است و باید آن را درک کرد.»

اقدام این هنرمند و فعال اجتماعی در حالی صورت گرفته که کمپین رانندگی زنان در عربستان سعودی که برای روز شنبه سازماندهی شده بود، در پی هشدار وزارت کشور عربستان، از سوی برگزار کنندگان آن لغو شد.

گروهی از فعالان حقوق زنان در عربستان در فراخوانی از زنان این کشور خواسته بودند تا روز شنبه، چهارم آبان (۲۶ اکتبر) بدون توجه به محدودیت های قانونی، پشت فرمان بنشینند و رانندگی کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.