خبر فوری
This content is not available in your region

آغاز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در گرجستان

آغاز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در گرجستان
اندازه متن Aa Aa

مردم گرجستان روز یکشنبه به پای صندوقهای رای رفتند تا پس از یک دهه حکومت میخائیل ساکاشویلی، جانشین او را برای مقام ریاست جمهوری انتخاب کنند.

بر اساس نظرسنجی ها نامزد وابسته به “بیدزینا ایوانیشویلی” نخست وزیر میلیاردر گرجستان احتمالا پیروز این انتخابات خواهد بود.

این انتخابات از ساعت هشت صبح یکشنبه آغاز شد.

یکی از رای دهندگان گفت: «اصل مطلب اینست که حق انتخاب داشته باشیم. من برای آینده گرجستان رای دادم.»

رای دهنده دیگری می گوید: «امیدوارم این یک شروع جدید باشد. زمان آن رسیده که مقامات و رییس جمهور به فکر مردم گرجستان باشند.»

گئورگی مارگوِلاشویلی نامزد حزب “رویای گرجستان” و استاد سابق فلسفه، برای مردم این کشور چندان شناخته شده نیست اما از حمایت شخص نخست وزیر برخوردار است و نظرسنجی ها نشان می دهد که او تا حد زیادی از “داوید باکرادزه” نامزد مورد حمایت رییس جمهور ساکاشویلی و حزب «اتحاد جنبش ملی» جلوتر است.

میخائل ساکاشویلی که در سال ۲۰۰۳ میلادی پس از “انقلاب رُز” و برکناری “ادوارد شواردنادزه” به قدرت رسید، دو دوره پی در پی رییس جمهور این کشور چهار و نیم میلیون نفری بود و دیگر حق شرکت در انتخابات را نداشت.

با توجه به اصلاحات جدید قانون اساسی گرجستان، رییس جمهور آینده این کشور نسبت به گذشته، اختیارات کمتری خواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.