خبر فوری
This content is not available in your region

لو رید، از تاثیرگذارترین ها در موسیقی راک

نظرها
لو رید، از تاثیرگذارترین ها در موسیقی راک
اندازه متن Aa Aa

لو رید، که بزرگان موسیقی از او به عنوان یک استاد یاد می کنند، منبع الهام بسیاری از خوانندگان و نوازندگان قرن بیست و یکم بود. وی که موسس گروه موسیقی “ د ولوت آندرگراند” نیز بود، به همراه گروه موسیقی اش، از تاثیر گذارترین ها در عرصۀ موسیقی راک است.

لو رید در نیویورک متولد شد و خانواده ای متوسط داشت. از مدرسه متنفر بود و پدر و مادر یهودی وی، برای درمان گرایش های همجنس گرایانۀ لو رید، او را به دست متخصصان سپردند و شوک الکتریکی، شیوه ای بود که وی مجبور بود تحمل کند. در دوران جوانی، گروه موسیقی خود را تاسیس کرد. این گروه موفقیت تجاری زیادی نداشت اما یکی از مهمترین گروههای موسیقی در تاریخ راک قلمداد می شود. نقش اندی وارهول، هنرمند صاحب سبک آمریکایی را در این میان نمی توان نادیده گرفت چرا که کمک های مالی و سرمایه گذاری های اندی وارهول برای انتشار آلبوم موسیقی گروه د والوت آندرگراند حیاتی بود.

لو رید در این باره گفته است: “کارهایی که من کرده ام اگر از بیرون کمک نمی شد و اگر اندی به این گروه توجه نمی کرد، هیچ شانسی برای این موفقیت نداشتیم. من مدیون آقای وارهول هستم و از او تشکر می کنم.”

اجراهای متفاوت و صداهای ترکیبی و مملو از احساس، با ترانه هایی که از مسائل روز الهام می گیرند، خصیصۀ این گروه بود که در سال ۱۹۶۵ فعالیت خود را آغاز کرد. اولین آلبوم این گروه در سال ۱۹۶۷ منتشر شد که با همکاری خوانندۀ آلمانی به نام نیکو به بازار عرضه شد و توسط مجلۀ رولینگ استون در میان بیست آلبوم مهم تاریخ موسیقی انتخاب شده است.

این گروه تنها چهار آلبوم منتشر کرد. در سال ۱۹۷۰، لو رید از این گروه جدا شد و اقدام به ضبط ترانه های انفرادی خود کرد. ترانه هایی نظیر، “خودت را به دیوانگی بزن“، “یک روز عالی” که از بهترین کارهای وی هستند، در آن سالها انتشار یافتند. وی در این ترانه ها به موضوعاتی مانند سکس، مواد مخدر و خشونت و تاثیر آنها در زندگی روزانه و اجتماعی پرداخته است. دیوید بویی، که خود نیز یکی از نام آوران موسیقی راک است، تهیه کنندۀ آلبوم های لو رید در آن سالها بود.

لو رید همواره می گفت در کار خود همیشه به دنبال رضایت شخصی از ساختن چیزهایی که وجود نداشته اند و ارضای شور و شوق خود برای ساخت این ترانه ها بوده است. تلاش برای متفاوت بودن با دیگر گروه ها و ارائۀ ترانه های منحصر بفرد از ویژگی های لو رید است. خصوصیاتی که در آلبوم “ متال، ماشین، موزیک” که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد، دیده می شود. منتقدان لو رید از این آلبوم به عنوان خودکشی هنرمندانۀ وی نام می برند.

لو رید علاوه بر موسیقی، در زمینۀ عکاسی نیز فعال بوده و چندین نمایشگاه عکس نیز در طی سال های اخیر برگزار کرده است. لو رید تحصیلات خود را نیز در زمینۀ کارگردانی فیلم و روزنامه نگاری انجام داده و فارغ التحصیل کالج هنر دانشگاه سیراکوز است. سابقۀ فعالیت وی در زمینۀ عکاسی به سال های هفتاد بازمی گردد.

لو رید همانند بسیاری از هنرمندان عرصۀ موسیقی، به مواد مخدر و الکل معتاد بود و چندین ازدواج ناموفق داشت. آخرین بار در سال ۲۰۰۸، با لوری آندرسون، هنرپیشه ازدواج کرد. این امر در موسیقی وی نیز بی تاثیر نبود و رنگ تیره و سیاهی به موسیقی لو رید داده بود. خود وی همواره می گفت واقع بین است و این واقع بینی را در موسیقی اش انعکاس می دهد.

لو رید موسیقی راک را در تغییر دنیا مهم می دانست و می گفت: “من باور دارم که موسیقی راک اند رول می تواند دنیا را تغییر دهد و شکل همه چیز را عوض کند. سپاسگزار مکتب اندی وارهول هستم و به قدرت پانک واقفم و امروز، می خواهم این فضا را دگرگون و زیر و رو کنم.”

مصرف مواد مخدر و الکل، کبد وی را از کار انداخته بود و سرانجام نیز، بعد از یک پیوند ناموفق کبد، این موسیقیدان راک، در سن ۷۱ سالگی، دنیایی را که قصد تغییر آن را به شیوۀ خود داشت، خداحافظی کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.