خبر فوری

بازداشت ۱۸ تن مقابل دادگاهی در آنکارا

بازداشت ۱۸ تن مقابل دادگاهی در آنکارا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در تظاهرات نزدیک به دو هزار تن، روز دوشنبه در برابر دادگاهی در پایتخت ترکیه ۱۸ تن بازداشت شدند. این تظاهرات در آنکارا همزمان با محاکمه احمد شهباز صورت گرفت. وی به عنوان افسر پلیس به قتل یکی از معترضان به دولت متهم است.

با اعلام احتمال حضور ویدئویی متهم در دادگاه، خشم تظاهرکنندگان برانگیخته شد. عده ای از آنان به ساختمان دادگاه حمله کرده و این اقدام واکنش یگان ضد شورش را در پی داشت. در پی مقاومت معترضان، پلیس از گاز اشک آور و خودروهای آب پاش استفاده کرد.

مادر و برادر اِتِم ساریسولوک که ماه ژوئن در اعتراض خیابانی و به ضرب گلوله کشته شد در برابر دادگاه حضور داشتند. مصطفی، برادر مقتول گفت: «ما توقع نداریم که نتیجه این دادگاه اجرای عدالت باشد. دهم اکتبر و زمانیکه امیدمان را از دست داده ایم، درخواستی را به دادگاه حقوق بشر اروپا ارایه کردیم. ما امید چندانی نداریم.»

در تظاهرات متعددی که سالجاری میلادی علیه دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان برپا شد و به «اعتراض پارک گزی» در استانبول شهرت یافت، شش تن از جمله یک افسر پلیس جان باختند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.