خبر فوری

آغاز به کار فروم نوآوری مسکو در سایه ظن اختلاس

آغاز به کار فروم نوآوری مسکو در سایه ظن اختلاس
اندازه متن Aa Aa

فروم بین المللی «نوآوری و خلاقیت باز» در حالی در مسکو کار خود را آغاز کرد که فضا، تحت الشعاع بیانیه دادستانی روسیه در مورد یکی از اسپانسرهای دولتی این همایش قرار گرفت.

دفتردادستانی روسیه روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای، از احتمال ناپدید شدن بیش از یک و نیم میلیارد دلار بودجه دولت در بنیاد نوآوری «اسکولکووآ» (واقع در شهرک صنعتی ای به همین نام در حومه مسکو)، و احتمال اختلاس در این مرکز دولتی خبر داد.

قائم مقام وزیر توسعه اقتصادی روسیه در این خصوص به خبرنگار اعزامی یورونیوز گفت: «تا آنجائیکه من اطلاع دارم دادستانی اواخر تابستان در این مورد بیانیه ای صادر کرده بود که در آن به مواردی تخلف قانونی اشاره شده بود که البته تخلفات کیفری نبودند. موارد نقض شده هم بیشتر به این واقعیت مربوط می شوند که سیستم داخلی بنیاد اسکولکووآ، آنطور که باید طراحی نشده بوده. به این مفهوم که مبالغی برای پروژه های نوآورانه در اختیار آن قرار گرفته، بدون آنکه مدارک شرکتی، که دادستانی هم به آن اشاره داشته، ضمیمه آن باشد تا بتوان فهمید که آیا این پولها بدون دلیل، حیف و میل شده است یا نه.»

این درحالیست که ویکتور وِکسلِبرگ مالک متمول (چهارمین مرد ثروتمند روسیه) این بنیاد و از نزدیکان دیمیتری مدودیوف رییس جمهوری پیشین روسیه، این گمانه زنی ها را بی اساس توصیف کرده است.

پیش تر در سایت دادستانی روسیه از ناپدید شدن نزدیک چهار میلیارد دلار و ظن اختلاس از سوی اسکولکووآ سخن به میان آمده بود که این بخش از بیانیه بدون توضیح خاصی از روی سایت حذف شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.