خبر فوری
This content is not available in your region

موزه هنرهای ملی در تایپه

نظرها
موزه هنرهای ملی در تایپه
اندازه متن Aa Aa

موزه تایپه با کلکسیونی متشکل از بیش از هفتصد هزار اثر هنری و تاریخی، یکی از بزرگترین مراکز هنر چین باستان در جهان است.

قدمت برخی از این آثار هشت هزار سال است. علیرغم تلاش تایوان، تنها بیست و سه کشور جهان آنرا بعنوان یک کشور مستقل از چین شناخته اند، اما پای هنر که به میان می آید، رشته های پیوند میان چین و تایوان ناگسستنی است.

گزارشگر یورونیوز می گوید: “برای مردم تایوان، این موزه مظهر استقلالشان از چین است، اما برای چین موزه ملی تایوان محل نگاهداری آثار به سرقت رفته ای است که ژنرال چیان کای چک، در گریز از چین تحت سلطه مائو در سال 1948 ، بیش از سه هزار اثر هنری چین را با خود به تایوان منتقل کرد.”

با بهبود روابط میان چین و تایوان، موج جهانگردان چینی به موزه تایوان سرازیر می شود، اما در دهه شصت، موزه ملی یکی از راههایی بود که دولت تایپه خود را با آن تنها دولت مشروع چین معرفی کند.

راهنمای موزه تایپه می گوید: “از قرن دوازدهم و سلسله “سونگ“، این سنت بنا شده که ملت نوین و دولتهای حاکم بر آن، این مجموعه سلطنتی را برای اثبات مشروعیت خود در اختیار داشته باشند.”

مورد توجه ترین اثر در این مجموعه، یک کلم ساخته شده از سنگ یشم است که دو جیرجیرک بر آن خانه کرده اند. این، مظهر پاکی و ادامه نسل، تحفه ای برای همسر یک امپراتور در اواخر قرن نوزدهم بوده است.

راهنمای موزه می افزاید: “یشم پاک ترین عنصر در طبیعت است و به همین دلیل برای ارتباط با خدایان از آن استفاده می شود. برای پیروان کنفسیوس، یشم با پاکدامنی آقایان تداعی می گردد.”

اشیاء ساخته شده از سرامیک، بخش اعظم مجموعه موزه را تشکیل می دهد که برخی از آنها با بیش از ششصد سال قدمت، در جهان بی نظیرند.

راهنمای موزه می گوید: “چینیان باستان معتقد بودند که جلال و جبروت واقعی در سادگی نهفته است…. و به همین دلیل زیباترین رنگ، رنگ آبی آسمانی است. در قرن یازدهم میلادی چینی ها سرانجام توانستند رنگ آبی را به رنگ آسمان به گونه ای بسازند که اشیاء آن پس از گذشت بیش از نهصد سال، همچنان ماهیت آرامبخش رنگشان را از دست نداده اند.”

گرانبها ترین قطعه این موزه، صورت بودایی است که از برنز ساخته شده است. این نقاب که بیش از هزار و پانصد سال قدمت دارد با تاریخی که برویش نقش بسته و در امان بودنش از گزند زمان، در میان محبوبترین آثار موزه تایپه است.

بازدیدکنندگان از این موزه سخت تحت تاثیر غنای بودن مجموعه آن آن قرار می گیرند. یکی از آنها می گوید: “قبل از اینکه به تایوان بیایم، همه می گفتند باید از این موزه دیدن کنم. بسیار زیباست.”

دیگری می گوید: “کلمی ساخته شده از سنگ یشم دیدم که واقعا عالی بود.”

و یک بازدیدکننده دیگر اضافه می کند: “تایوانی ها به تاریخشان بسیار اهمیت می دهند. سالهاست می شنوم چینی ها آثار باستانی را از میان برده اند. در تایوان آثار بسیاری از تاریخ چین را می بینید.”

قرار است مجموعه ای از آثار این موزه، سال آینده در موزه ملی توکیوی ژاپن به نمایش گذاشته شود.