خبر فوری
This content is not available in your region

لبخند خورشید به زمستان تاریک نروژ

لبخند خورشید به زمستان تاریک نروژ
اندازه متن Aa Aa

به لطف فن آوری های جدید، روستایی در نروژ می تواند در زمستان نور خورشید را ببیند.

سه آینه بزرگ روی کوهپایه های نزدیک به یکی از شهرکهای صنعتی نروژ به نام «روکن» نصب شدند تا بتوانند نور خورشید را در زمستان های تاریک بر این شهرک بتابانند.

این سه آینه که بر دامنه کوهی در ارتفاع ۴۵۰ متری میدان شهر نصب گردیده بگونه ای طراحی شده که اشعه خورشید را جذب کنند و در شب بر میدان شهر بتابانند.

اوستین هوگان، مدیر این پروژه می گوید: «این مهم است که در زمستان خورشید داشته باشیم. این شهرک نیمی از سال را در تاریکی بسر می برد و نور خورشید برای مردم این منطقه ضروری است. شاید این ایده ای ساده لوحانه باشد اما جالب است و فکر می کنم که مردم آن را دوست داشته باشند.»

کنترل این آینه ها بوسیله کامپیوتر صورت می گیرد تا هم بتوانند مسیر تابش خورشید را بخوبی دنبال کنند و هم اینکه بهترین زاویه برای تابش مجدد نور به میدان شهر را برگزینند.

این ایده جدید نیست و در سال ۲۰۰۶ میلادی نیز پروژه مشابهی در یکی از روستاهای شمال ایتالیا اجرا شد که موفق بود اما سیستمی که در نروژ به کار گرفته شده، بسیار کاملتر است.

مدیر پروژه می گوید: «مردم از این کار راضی هستند. این ایده زیبایی است. اکنون ما در میدان شهر خورشید را داریم. مردم به اینجا می آیند و عکس می گیرند و می خندند. آنها لحظات خوشی را می گذرانند.»

پیست های اسکی این منطقه، برای علاقمندان شناخته شده است و طراحان این سیستم امیدوارند اجرای این پروژه علاوه بر روشن سازی شهر در زمستان، به جذب توریست هم کمک کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.