خبر فوری

شکل گیری حزب جدید راست افراطی در مجارستان

شکل گیری حزب جدید راست افراطی در مجارستان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بامداد مجارستان نام حزبی است با گرایش راست افراطی که در مجارستان در حال تولد است. با این وجود دادگاه هنوز آنرا به عنوان یک حزب به رسمیت نشناخته است.

آندرآش کیشگرگی، در صورت به رسمیت شناخته شدن این حزب مسئولیت رهبری آنرا بر عهده خواهد داشت. وی در نظر دارد در سایت اینترنتی این حزب ریشه های قومی و نژادی اعضای خود را منتشر کند. یکی از اهداف این حزب باطل کردن پیمان تریانون و بازپس گیری اراضی متعلق به مجارستان تا پیش از سال ۱۹۲۰ است. مجارستان پس از شکست در جنگ جهانی اول به امضای پیمانی معروف به تریانون در سال ۱۹۲۰ تن داد.

آندرآش کیشگرگی می گوید: “هر کسی در مجارستان باید این حق را داشته باشد تا از خود، خانواده اش، اموال و ارزشهایش حفاظت کند. ما تلاش می کنیم تا همه در مجارستان از حق داشتن سلاح برخوردار باشند. “

در ویدیویی که توسط یک حزب چپگرای مجارستان بر روی سایت یوتیوب منتشر شده یکی از اعضای سابق حزب راست افراطی به نام جنبش برای مجارستانی بهتر موسوم به “یوبیک” در حال تیراندازی دیده می شود.

اعضای این حزب بعضا عضو گروهای شبه نظامی هستند. این گروهها ارتکاب برخی جرایم خشونتبار را در کارنامه خود دارند. بامداد مجارستان تمایل دارد گروههای شبه نظامی را نیز به عضویت خود درآورد.

بامداد مجارستان همچنین بدنبال جان تازه دادن به گروه شبه نظامی “گارد مجارستان” وابسته به یوبیک است که توسط دادگستری این کشور در سال ۲۰۰۹ منحل اعلام شد.

بعضی از اعضای حزب بامداد مجارستان از اعضای سابق حزب جنبش برای مجارستانی بهتر هستند. حزبی که از مخالفان سرسخت اتحادیه اروپا محسوب می شود.

ساند زیگدی، یکی از اعضای حزب افراطی ضد یهودی یوبیک است که سال گذشته به یهودی الاصل بودن خود پی برد. وی در حال حاضر نماینده پارلمان اروپاست.

یوبیک در آخرین انتخابات پارلمانی مجارستان ۱۷ درصد آرا را به خود اختصاص داد این حزب که محبوبیت زیادی بین جوانان دارد خود را برای انتخابات پارلمانی سال آینده آماده می کند.

آندرا هایاگوش، خبرنگار یورونیوز می گوید: “در مجارستان سازمانهای مختلف بیش از پیش از حزب یوبیک فاصله می گیرند زیرا این حزب را به اندازه کافی افراطی نمی دانند. در عین حال احزاب ناسیونالیست اروپایی تمایلی به کارکردن با یوبیک ندارند زیرا به عقیده این احزاب، حزب یوبیک بسیار تندرو و افراطی است.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.