خبر فوری
This content is not available in your region

سیستم استندکس گام جدیدی در راه مبارزه با تروریسم

نظرها
سیستم استندکس گام جدیدی در راه مبارزه با تروریسم
اندازه متن Aa Aa

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با همکاری روسیه یک سیستم ردیابی و شناسایی مواد منفجره را با موفقیت آزمایش کرد.

ناتو روز چهارشنبه با اعلام این مطلب افزود آزمایش این سیستم در اواخر ماه ژوئن سال جاری صورت گرفته و بدین ترتیب زمینه برای توسعه این سیستم محیا شده است.

این سیستم که استندکس نام گرفته، در راستای همکاریها و اجرای برنامه های کشورهای عضو ناتو و روسیه برای مبارزه با تروریسم، بویژه برای شناسایی و ردیابی مواد منفجره طراحی شده است.

پی یر شارو، رییس پروژه استندکس می گوید: “این مطلب آشکار شده که حفاظت از تاسیسات و اماکن حساس از جمله اماکن مخصوص حمل و نقل عمومی ضعیفتر از بخش حمل و نقل هوایی بوده است. بنابراین ناتو در چهارچوب همکاری های خود با روسیه تصمیم گرفت تکنولوژی حفاظت از تاسیسات حمل و نقل عمومی را گسترش دهد.”

سیستم استندکس با شناسایی مواد منفجره، حملات انتحاری و بمب گذاری در اماکن عمومی از جمله در مترو را خنثی خواهد کرد.

میخاییل کرولف، مهندس روس می گوید: “فکر می کنم بسیار جالب است. این مثال خوبی برای همکاریهای بین المللی است. تهدید حملات تروریستی تنها مربوط به یک منطقه و یا یک کشور نمی شود بلکه یک مشکل و معضل جهانی است.”

این سیستم قادر خواهد بود هر گونه تغییرات نامتعارف در ترکیب مولکولی محیط های جمعی را ردیابی کند.
استندکس تا اواخر سال ۲۰۱۵ توسعه پیدا خواهد کرد. پروژه استندکس در سال ۲۰۱۰ آغاز شده و تاکنون چهار میلیون و ۸۰۰ هزار یورو هزینه دربر داشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.