خبر فوری

جنگ افزار شیمیایی سوریه نابود یا خنثی شده است

جنگ افزار شیمیایی سوریه نابود یا خنثی شده است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بازرسان سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی یک روز پیش از پایان مهلت تعیین شده از نابود شدن تجهیزات مربوط به تولید این سلاح ها در سوریه خبر دادند.

بر اساس این گزارش، سوریه نیز تا اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی فرصت دارد تا سلاح های خود را نیز از بین ببرد.

میشل لوهان، سخنگوی سازمان منع سلاح شیمیایی گفت: “سوریه برنامه کلی برای تخریب و انهدام کل زرادخانه خود را به شورای اجرایی ما داده است. همچنین تا ۱۵ نوامبر، هیات اجرایی ما مدت دو هفته فرصت دارد تا برنامه های کلی برای انهدام این تسلیحات را بررسی و تصویب کند. تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ نیز باید اطمینان حاصل شود که کل برنامه های تولید این سلاح ها و مواد مرتبط با آنها به طور کامل تخریب شده اند.”

به گفته بازرسان این سازمان به جز دو مرکز، تسلیحات شیمیایی در ۲۱ مرکز مورد بازرسی قرار گرفته است.

این گزارش در حالی مطرح شد که روز پنجشنبه، اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه با تعدادی از رهبران مخالفان در دمشق دیدار و گفت و کرد.

آقای ابراهیمی پیش تر نیز دیداری با بشار اسد داشت که در این دیدار رئیس جمهوری سوریه اعلام کرده بود که پایان کشتار شهروندان سوری تنها در صورتی ممکن خواهد بود که دولتهای خارجی از کمک به مخالفان دولت دست بردارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.