وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

صرب تبارهای ساکن کوزوو در دوراهی انتخابات شهرداریها

صرب تبارهای ساکن کوزوو در دوراهی انتخابات شهرداریها
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز یکشنبه مردم کوزوو در انتخابات شهرداریها به پای صندوقهای رای می روند تا نمایندگان شورای شهر و شهردارهای مناطق را انتخاب کنند. حضور یا عدم حضور صرب تبارهای شمال کوزوو این انتخابات را به رویدادی حساس در این منطقه ناآرام تبدیل کرده است.

دولت صربستان با وجود این که هنوز کشور کوزوو را به رسمیت نشناخته است، صرب تبارهای ساکن کوزوو را برای شرکت در این انتخابات ترغیب کرده است. چرا که مشکلات این دو کشور یکی از مهمترین موانع برای پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا است.

از شش سال قبل نیروهای نظامی وابسته به اتحادیه اروپا در شمال کوزوو مستقر شده اند تا مانع از بالاگرفتن تنشهای نژادی بین صرب تبارها و آلبانیایی تبارهای شمال کوزوو شوند.

چرا که حدود پنجاه هزار صرب تبار ساکن شمال کوزوو، خواهان جدا شدن از این کشور و الحاق به صربستان هستند.

همین مساله مرز کوزوو را به منطقه ای بی ثبات تبدیل کرده است که تحت نظارت نیروهای نظامی ناتو و اتحادیه اروپا اداره می شود.

آمریکا، بریتانیا و حدود هشتاد کشور دیگر استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند. روسیه و چین در کنار پنج کشور اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا، قبرس و یونان از کشورهایی هستند که همراه با صربستان، کوزوو را به عنوان کشوری مستقل شناسایی نکرده اند.