وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دردسر وزیر دادگستری ایتالیا در پی کمک به آزادی یک زندانی

دردسر وزیر دادگستری ایتالیا در پی کمک به آزادی یک زندانی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

احزاب سیاسی مخالف دولت ایتالیا خواهان کناره گیری آنا ماریا کانچلیری، وزیر دادگستری این کشور شده اند.

این احزاب می گویند او از نفوذش در دستگاه قضایی استفاده کرده است تا جولیا لیگرستی، از زندان آزاد شود. جولیا لیگرستی دختر بیمار سالواتوره لیگرستی است که قبلا رئیس یک شرکت بیمه بزرگ بود.

این ماجرا دردسر دیگری برای انریکو لتا، نخست وزیر ایتالیا و ائتلاف شکننده دولت او است که در نه ماه گذشته بحرانهای سیاسی مختلفی را پشت سر گذاشته و بارها تا مرز فروپاشی پیش رفته است.

وزیر دادگستری ایتالیا قرار است روز سه شنبه در پارلمان حاضر شود و به سوالات نمایندگان پاسخ بدهد.

خانم کانچلیری در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره انگیزه اش از دخالت در این پرونده می گوید: «دلیل دخالت من این بود که فرد زندانی ممکن بود جان خود را در زندان از دست بدهد. در این صورت چه کسی مسئولیت مرگ او را به عهده می گرفت؟ نباید فکر کنیم که افراد مشهور باید از حقوق خود محروم شوند.»

این ماجرا زمانی افشا شد که روز پنجشنبه روزنامه ریپوبلیکا متن گفتگوی تلفنی بین وزیر دادگستری و همسر فرد زندانی را که حالا آزاد شده است، منتشر کرد.

خانم وزیر در این مکالمه به همسر خانم لیگرستی قول داد که آنها می توانند از او انتظار کمک داشته باشند.

این مکالمه تلفنی در جریان تحقیقات درباره پرونده قضایی شرکتی ضبط شد که متعلق به خانواده فرد آزاد شده از زندان بود.

روز جمعه دادگاهی که دستور آزادی خانم لیگرستی را صادر کرده بود اعلام کرد که وزیر دادگستری در این ماجرا دخالتی نداشته است، اما منتقدان به دوستی چندین ساله خانم کانچلیری و خانواده لیگرستی اشاره می کنند و می گویند که وزیر دادگستری قصد داشت با این اقدام، لطف خانواده لیگرستی را در استخدام پسر او و پرداخت حقوق چند میلیون یورویی به او جبران کند.