خبر فوری

پیکر روزنامه نگاران مقتول فرانسوی به کشورشان منتقل می شود

پیکر روزنامه نگاران مقتول فرانسوی به کشورشان منتقل می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اجساد دو روزنامه نگار فرانسوی کشته شده در نزدیکی شهر کیدال کشور مالی به باماکو، پایتخت، منتقل شد تا از آنجا به موطن خود، فرانسه، انتقال داده شود.

کشته شدن این دو روزنامه نگار درست چند روز پس از مذاکرات پنهانی و آزادی چهار گروگان فرانسوی که در نیجر در اسارت القاعده شاخه مغرب بودند، صورت می گیرد.

ژیسلن دوپون و کلود ورلون، روزنامه نگاران رادیوی بین المللی فرانسه، روز شنبه، پس از مصاحبه با یکی از اعضای «جنبش ملی و آزادیبخش ازواد» در کیدال ربوده شدند و نیروهای گشت فرانسه ساعاتی بعد جسد آنها را در دوازده کیلومتری کیدال پیدا کردند.

شهر کیدال خواستگاه شبه نظامیان طوارق مالی و تا مداخله نظامی فرانسه در این کشور، از پایگاههای اصلی شورشیان طوراق و اسلامگرایان افراطی محسوب می شد.

بدنبال قتل این دو روزنامه نگار، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، ضمن محکوم کردن کشتار آنان گفت تدابیر امنیتی در مالی شدت خواهد یافت.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت قتل این دو روزنامه نگار فرانسوی را برعهده نگرفته است.

نیروهای نظامی فرانسه با همراهی نیروهای آفریقایی و با هدف حفظ حاکمیت دولت مالی از تهدیدات شبه نظامیان طوارق و نیز اسلامگرایان افراطی وارد این کشور شدند و آنان را از پایگاههای شهری خود بیرون راندند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.