خبر فوری

گام جدید ترکیه به سوی اتحادیه اروپا

گام جدید ترکیه به سوی اتحادیه اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در حالی که بیش از سه سال از توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا می گذرد، اکنون پرونده جدیدی در این زمینه گشوده شده است. اگه من باغیش، وزیر امور اروپایی ترکیه و اشتفان فوله، کمیسر توسعه اتحادیه اروپا، پرونده بیست و دوم از این مذاکرات را که مربوط به سیاست منطقه ای است، در بروکسل باز کردند.

وزیر امور اروپایی ترکیه این اتفاق را نقطه عطفی در روابط کشورش با اروپا می داند: «ما این پرونده را بعد از چهل ماه انتظار باز کردیم. ما در این مدت هم کار کردیم و اصلاحات زیادی انجام دادیم. البته با یک گل بهار نمی شود. این پرونده دیر گشوده شد، اما شروع خوبی دارد. برای گشودن پرونده های دیگر منتظر حذف موانع سیاسی هستیم.»

آماندا پل، تحلیل گر سیاسی در بروکسل می گوید: «بسیار مهم است که پرونده های بیست و سه و بیست و چهار نیز گشوده شوند زیرا حاوی مسائل کلیدی یعنی حقوق و عدالت هستند. در واقع اتحادیه اروپا از ترکیه می خواهد که در این مسیر چراغ قرمزها را هم رعایت کند. آنها باید این پرونده را باز کنند و در اولین فرصت معیارهای مناسب خود را به ترکیه ارائه دهند.»

خبرنگار یورونیوز در بروکسل می گوید: «ترکیه که روند مذاکرات با اتحادیه اروپا را در سال دو هزار و پنج، هم زمان با کرواسی آغاز کرد، تاکنون تنها توانسته سی و پنج پرونده گفتگو را ببندد و برای عضویت در اتحادیه باید تکلیف سی و چهار پرونده دیگر را نیز معلوم کند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.