وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کاهش بودجه دانشجویان بورس "اراسموس" توسط دولت اسپانیا

کاهش بودجه دانشجویان بورس "اراسموس" توسط دولت اسپانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت اسپانیا اعلام کرد که بودجه دانشجویانی را که در چهارچوب برنامه تبادل دانشجو میان دانشگاههای اروپایی موسوم به “اراسموس” برای تحصیل به دانشگاههای کشورهای دیگر این قاره رفته و از بورس تحصیلی بهره مند می شوند، بطور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد.

اما اعتراضات به این تصمیم، دولت اسپانیا را بر آن داشت تا اعلام کند این کاهش بودجه در سال جاری تحصیلی اعمال نخواهد شد.

آلفونسو آلونسو، سخنگوی حزب حاکم اسپانیا در پارلمان این کشور با اعلام این خبر گفت: “برخی از دانشجویان که در چهارچوب این برنامه تحصیل می کنند از نظر مالی دچار مشکلاتی شدند. ما می بایست به وضعیت آنها توجه می کردیم و وضعیت آنها را در نظر می گرفتیم.”

اسپانیا هفته گذشته نیز شاهد اعتصاب و تظاهرات گسترده دانشجویان و معلمان در اعتراض به کاهش بودجه بخش آموزش بود.

معاون وزیر آموزش اسپانیا با توجیه این که این اقدام با هدف با کمک به دانشجویان با درآمد کمتر صورت می گیرد، می گوید: “دانشجویان باید بدانند که فقط چهل یورو در ماه از دست خواهند داد. این اقدام برای کمک به دانشجویانی صورت می گیرد که از خانواده های کم درآمدتر هستند. این دانشجویان که کمک ماهانه ای معادل دویست و پنجاه تا سیصد یورو دریافت می کنند، از این تصمیم استقبال می کنند.”

دولت اسپانیا در سال 2011 میلادی نیز، کمک مالی خود به برنامه “اراسموس” را از حدود 62 میلیون یورو به شانزده میلیون یورو کاهش داده بود. این اقدام باعث اعتراض ده هزار دانشجویی شد که در قالب این بورس تحصیل می کنند.