خبر فوری
This content is not available in your region

روستای مجارستانی، بهشت بازنشستگان فنلاندی

نظرها
روستای مجارستانی، بهشت بازنشستگان فنلاندی
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا به ساکنان روستای “گِرژدلاک” در مجارستان، دوره فشرده زبان فنلاندی ارائه می کند.

در سالهای اخیر، دهها خانوانده فنلاندی در این روستا خانه خریده اند و در حال حاضر حدود ده درصد از ۹۰۰ اهالی این روستای زیبا و آرام، فنلاندی هستند.

شهردار گِرژدلاک هم در کلاس های فنلاندی شرکت می کند. به گفته او مطمئنا خانواده های فنلاندی بیشتری به این روستا نقل مکان خواهند کرد. او می گوید: «بسیاری از فنلاندی هایی که اینجا می آیند، کمی مجاری صحبت می کنند، البته نه بخوبی یک مجارستانی. بنابراین برای ما خیلی باارزش است که فنلاندی یاد بگیریم.»

بسیاری از خانواده های فنلاندی، سه یا چهار بار در سال به خانه های خود در این روستا می آیند. آنها از مهمان نوازی مردم محلی می گویند.

یک خانم بازنشسته فنلاندی می گوید: «ما مردم اینجا را خیلی دوست داریم. مردم بسیار خوب و مهربانی هستند. ما اینجا دوستان خوب زیادی داریم.»

فرهنگ فنلاندی نیز اکنون شروع به گسترش در میان مردم محلی کرده است. مانند خانواده های فنلاندی، اکنون داشتن سونا در این روستا مُد شده است.

آندریا هاجاگوش، خبرنگار یورونیوز گزارش می دهد: «اکنون، نام این خیابان به دو زبان نوشته شده است. با اینکه زبان های مجارستانی و فنلاندی، ریشه مشترکی دارند اما به مرور زمان تفاوت زیادی میان آنها بوجود آمده است. تعداد کمی از مردم مجارستان به زبان فنلاندی آشنایی دارند. به این دلیل، داستان این روستا کاملا استثنایی است.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.