خبر فوری
This content is not available in your region

پاسخ منفی مجلس سنای تایلند به قانون عفو عمومی زندانیان سیاسی

نظرها
پاسخ منفی مجلس سنای تایلند به قانون عفو عمومی زندانیان سیاسی
اندازه متن Aa Aa

مجلس سنای تایلند قانون جنجال برانگیز «عفو عمومی زندانیان سیاسی» را رد کرد.

این لایحه که به رغم اعتراض بسیاری از نمایندگان و مردم، اول نوامبر به تصویب مجلس نمایندگان رسیده بود، برای تایید به مجلس سنا فرستاده شده بود. اکثریت قاطع ۱۴۱ نماینده مجلس سنا پس از ساعت ها بحث و گفتگو سرانجام در آخرین دقایق دوشنبه شب این قانون را تایید نکردند.

ده ها هزار تن از مخالفان این لایحه، دوشنبه را با حمل پرچم های تایلند و دمیدن در سوت در خیابان های بانکوک به پایان رساندند. آن ها خواستار به تصویب نرسیدن این لایحه در مجلس سنا بودند.

به گفته منتقدان، تصویب این لایحه راه بازگشت بدون مجازات تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق و برادر نخست وزیر کنونی تایلند را به این کشور هموار می کند.

به موجب این لایحه، تمامی زندانیان سیاسی بعد از کودتای نظامی سال ۲۰۰۶ که به سقوط تاکسین شیناواترا انجامید، آزاد می شوند و اتهامات آن ها لغو می شود.

در مقابل، موافقان می گویند تصویب این لایحه می تواند بحران سیاسی این کشورا پایان بخشد. آنچه با اعتراضات خیابانی قرمز پوشان هوادار تاکسین شیناواترا در سال ۲۰۱۰ به اوج رسید. این تظاهرات به شدت سرکوب شد و بیش از ۹۰ نفر کشته بر جا گذاشت.

در همین ارتباط هزاران تن از هواداران این لایحه روز یکشنبه در خیابان های بانکوک پایتخت در حمایت از آن راهپیمایی کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.