وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ظریف: عدم توافق در ژنو به دلیل اختلاف بین اعضای ۱+۵ بود

ظریف: عدم توافق در ژنو به دلیل اختلاف بین اعضای ۱+۵ بود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با تلویزیون دولتی کشور، عدم توافق هفته گذشته در ژنو در مورد برنامه هسته ای این کشور را به خاطر اختلاف نظر در بین اعضای گروه پنج بعلاوه یک دانست.

برخی دیپلمات های ایرانی و غربی هفته گذشته فرانسه را متهم کردند که به دلیل سخت گیری بیش از حد در مذاکرات روز پنجشنبه گذشته، مانع توافق با ایران شده است.

آقای ظریف گفت: «شاید یکی دو تا از کشورها احساس کردند که کار از دستشان در رفته است… هر راه حلی باید شامل حذف همه تحریم های دو جانبه، چند جانبه، و شورای امنیت از جمهوری اسلامی باشد.»

سخنان وزیر امور خارجه ایران واکنشی به گفته های جان کری، همتای آمریکایی او ارزیابی می شود که در امارات متحده عربی گفت این ایران بود که از پذیرفتن توافقنامه پیشنهادی خودداری کرد.

به گفته یک منبع دیپلماتیک، نکته اصلی اختلاف ها در ژنو، خواسته ایران برای به رسمیت شناختن “حق” غنی سازی اورانیوم بوده است.

با این حال، مقامات ایران و کشورهای غربی، اکنون تاکید دارند که اختلافات بین دو طرف چنان بزرگ نیست و زمینه رسیدن به توافق نهایی فراهم شده است.

قرار است پنجشنبه هفته آینده، مذاکرات دیگری بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک انجام شود.