خبر فوری
This content is not available in your region

حبس تیموشنکو، امضای توافق تجاری اوکراین و اروپا را به خطر می اندازد

نظرها
حبس تیموشنکو، امضای توافق تجاری اوکراین و اروپا را به خطر می اندازد
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان پارلمان اوکراین در نشست فوق العاده ای که روز چهارشنبه برگزار شد نتوانستند درباره سرنوشت یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین این کشور به نتیجه برسند.

اتحادیه اروپا آزادی خانم تیموشنکو را شرط مهمی برای امضای توافقنامه همکاری تجاری با کی یف عنوان کرده است. توافقنامه ای که قرار است در آخر ماه نوامبر در نشست اتحادیه اروپا و اوکراین در ویلنیوس پایتخت لیتوانی امضا شود.

نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان از عدم رای گیری در مورد یولیا تیموشنکو خشمگین بودند.

آرسنی یاتسِنیوک، رهبر حزب مخالف دولت گفت: «در طول دو هفته گذشته، احزاب مخالف، چهار لایحه مختلف ارائه دادند تا یولیا تیموشنکو بتواند برای درمان پزشکی به خارج از کشور سفر کند اما حزب آقای یانوکوویچ، با هیچکدام از این لوایح موافقت نکرد.»

ولُدیمیر ماکینکو از نمایندگان طرفدار یانوکوویچ رییس جمهوری اوکراین تصریح کرد که عجله ای نیست: «صادقانه بگویم، اگر نشست ویلنیوس فردا برگزار می شد، ما امروز رای می دادیم اما این نشست ۲۸ ماه نوامبر، برگزار خواهد شد.»

یولیا تیموشنکو اکنون دوره محکومیت زندان هفت ساله خود را به جرم سوء استفاده از قدرت می گذراند. پارلمان اروپا، همواره حکم صادر شده علیه خانم تیموشنکو را محکوم کرده و آن را سیاسی خوانده است.

الکساندر کووازنیوسکی، رییس جمهوری پیشین لهستان که یکی از فرستادگان اروپایی برای حل و فصل پرونده خانم تیموشنکو است در پارلمان اوکراین حضور داشت و به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر یک کمیته پارلمانی در مورد طرح قانونی که به خانم تیموشنکو اجازه درمان در خارج از کشور می دهد، کار میکند. امیدواریم که همه مسائل و سوء تفاهم ها تا قبل از نشست هفته آینده نمایندگای که از نوزدهم نوامبر آغاز می شود، حل و فصل شود.»

دو فرستاده اروپایی که قرار بود روز چهارشنبه گزارش نهایی خود را به کمیسیون اروپا ارائه کنند، تاکید کردند که برای پیدا کردن راه حل، هفته آینده به کی یف برمیگردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.