خبر فوری
This content is not available in your region

مجارستان توان پاسخگویی به شمار فزاینده پناهجویان را ندارد

مجارستان توان پاسخگویی به شمار فزاینده پناهجویان را ندارد
اندازه متن Aa Aa

سازمان های بشردوستانه مجارستان زنگ خطر افزایش بی سابقه پناهجویان در این کشور را به صدا درآوردند.

شمار متقاضیان پناهندگی در این کشور نسبت به سال گذشته ده برابر افزایش داشته و تا پایان اکتبر سال جاری به ۱۷ هزار مورد رسیده است.

یک پناهجوی صرب در اردوگاه پناهجویان دبرسن در شرق مجارستان می گوید: «هیچکس علاقه مند نیست بداند چرا ما صربستان را ترک کرده ایم. فقط می گویند که پناهندگی دریافت نمی کنید، همین.»

مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیایی اش به یکی از ورودی های پناهجویان به اروپا تبدیل شده است. بر اساس گزارش سازمان ملل، سال گذشته ۴۷۰ هزار پناهجو از مسیر این کشور وارد اروپا شده اند.

سوزانا وِگ، مدیر اداره مهاجرت مجارستان در این باره می گوید: «بسیاری از کسانی که به مجارستان می آیند بدون اینکه منتظر دریافت نتیجه ارزیابی تقاضایشان باشند، کشور را ترک می کنند، اما از آنهایی که می مانند با احترام پذیرایی می کنیم.»

اندرآ کواتس، مدیر انجمن دفاع از حقوق مهاجران از نگرانی اش درباره نحوه پذیرش پناهجویان، بویژه با توجه به تعداد زیاد تقاضاها، چنین می گوید: «مددکاران و نهادهای اجتماعی همیشه به بهترین نحو کارشان را انجام نمی دهند. از اینرو، گاهی درمورد مشکلات و درگیری هایی که روی می دهد هشدارهایی دریافت می کنیم.»

در سال جاری پناهجویان ۷۰ کشور مختلف به مجارستان آمده اند. بیشترین آنها از کوزوو و سوریه و نیز افغانستان بوده اند.

همانطور که آندرا هاجاگو، خبرنگار یورونیوز از اردوگاه پناهجویان دبرسن می گوید: «هیچکس نمی داند آیا تعداد پناهجویان به زودی کاهش خواهد یافت یا نه. رومانی و بلغارستان احتمالا سال آینده به منطقه شنگن نمی پیوندند. از اینرو مجارستان همچنان دروازه شرقی ورود پناهجویان به منطقه شنگن باقی خواهد ماند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.