خبر فوری
This content is not available in your region

«فرهنگ مواد مخدر» کارتل های مکزیکی و موسیقی پاپ

«فرهنگ مواد مخدر» کارتل های مکزیکی و موسیقی پاپ
اندازه متن Aa Aa

فیلم مستند «فرهنگ مواد مخدر» (Narco Cultura) اولین فیلم بلند ساخته شائول شوارتز عکاس خبری اسراییلی است.

این فیلم به رابطه و تاثیر کارتل های مواد مخدر در مکزیک و ژانری از موسیقی پاپ این کشور می پردازد.

شائول شوارتز کارگردان چهل ساله ساکن آمریکا که پیش تر دو بار جایزه خبرنگار دنیا را کسب کرده در باره انگیزه ساخت فیلم می گوید: «یک روز صبح در شهر تیخوانا گزارشی از یک قتل تهیه می کردم، با اتومبیل به طرف محله ریورساید راندم آنجا ادگار (خواننده پاپ) را برای اولین بار دیدم. با یک اسلحه ایستاده بود و آواز می خواند و مردم هم جمع شده بودند و با او می خواندند. جا خوردم ولی حس کردم باید به این موضوع بپردازیم و بفهمیم چطور به اینجا رسیدیم. این دلیل ساختن فیلم بود.»

ادگار کوینترو خواننده ای که برای رییس باند های مواد مخدر و کارتل آنها ترانه می سازد، در باره فیلم می گوید:« این فیلم یک مستند قوی در باره دو دنیا و دو واقعیت متفاوت است: موسیقی و خشونت. شائول توانسته ارتباط بین این دو را به شکل تاثیرگذاری نشان دهد.»

«فرهنگ مواد مخدر» به جنبه های ویرانگر مواد مخدر، پول، خشونت و اعتیاد که در دو سوی مرز مکزیک و ایالات متحده آمریکا شدت پیدا کرده است، می پردازد.

در شهر خوارز مکزیک نزدیک مرز آمریکا، بنا به آمار هر نیم ساعت یک نفر در ارتباط با مواد مخدر به قتل می رسد، شائول شوارتز در باره خطرات فیلمبرداری مستندش در این شرایط توضیح می دهد: «من عکاس خبری حرفه ای ام و سالها کارم پوششش مناطق درگیری و جنگ بوده، این موضوع برایم جالب و البته خطرناک بود. برای اینکه می خواستم بیننده را دقیقا به خط مقدم ببرم، نه گفتگو با کارشناس و یا مردم، بلکه می خواستم همان حس واقعی را ثبت کنیم.»

ادگار کوینترو تنها یکی از این سبک خواننده ها است که متهمند با ترانه هایشان کارتل های مواد مخدر را ستایش می کنند و از رهبران آنها چهره های با شکوه می سازند. او در مقابل می گوید: «نه من اینکار را نمی کنم فقط جامعه ای را که در آن زندگی می کنیم، تعریف می کنم.»

مستند «فرهنگ مواد مخدر» در جشنواره های زیادی به نمایش در آمده و هم اکنون به صورت محدود در سینماهای ایالات متحده آمریکا در نمایش است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.