خبر فوری

ابر مصنوعی به کمک شرکتهای هواپیمایی می آید

ابر مصنوعی به کمک شرکتهای هواپیمایی می آید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

محققان برای اولین بار با استفاده از خاکسترهای آتشفشانی ابر مصنوعی تولید کرده اند تا بتوانند با به پرواز درآوردن هواپیماها در میان آن، شرایط دشوار پرواز هواپیما در میان خاکسترهای آتشفشانی را شبیه سازی کنند.

در جریان این آزمایش، ابتدا یک تن از خاکسترهای آتشفشانی به وسیله یک هواپیمای ایرباس A400M در ارتفاع حدود سه هزار متری سطح زمین پخش شد و سپس یک هواپیمای مسافربری ایرباس 340 در میان ابر ایجاد شده توسط این خاکسترها به پرواز درآمد.

شرکت هواپیمایی ایزی جت که مجری این طرح است از خاکسترهای آتشفشانی که سه سال قبل در ایسلند جمع آوری کرده بود استفاده کرده است.

شرکت ایزی جت امیدوار است به کمک این آزمایشها بتواند تا سال آینده میلادی هواپیماهایش را به سیستم تشخیص خاکسترهای آتشفشانی مجهز کند.

هدف این شرکت، شبیه سازی شرایطی است که در سال 2010 میلادی در آسمان اروپا ایجاد شد و منجر به لغو هزاران پرواز و سرگردانی بیش از صد هزار مسافر در عرض شش روز شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.