خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات ریاست جمهوری شیلی به دور دوم کشید

نظرها
انتخابات ریاست جمهوری شیلی به دور دوم کشید
اندازه متن Aa Aa

«میشل باچله»، نامزد چپگرا، در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه شیلی، از ۹ نامزد دیگر خصوصا اصلی ترین رقیب رستگرای خود، «اِوِلین ماتئی»، جلو افتاد.

خانم باچله اما، برغم کسب ۴۶ درصد آراء نتوانست ۵۰ درصد آرای لازم را بدست آورد و در نتیجه انتخابات به دور دوم در ۱۵ ماه دسامبر کشید.

میشل باچله ۶۲ ساله اولین رییس جمهوری زن در شیلی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی است و برای دوره جدید ریاست جمهوری اش در صورت پیروزی، وعده اصلاح قانون اساسی بجای مانده از دوران دیکتاتوری ژنرال پینوشه را داده است.

وی که مطابق با نظرسنجی ها امیدوار به پیروزی در دور دوم انتخابات است، اصلاحات آموزشی و اقتصادی و سیاسی و کم کردن فاصله درآمدهای شیلیایی ها را در دستور کار خود قرار داده است.

اما اصلی ترین رقیب خانم باچله، همبازی دوران کودکی اش، «اِوِلین ماتئی» است که به نوبه خود اولین نامزد زن راستگرایان شیلی برای پست ریاست جمهوری محسوب می شود.

وی کشیده شدن انتخابات به دور دوم را به خاطر تمرکز سخنرانی ها و ایجاد اعتدال، برای کشور مفید می داند.

خانم مائتی، وزیر کار دولت سباستین پینِرا، رییس جمهور کنونی شیلی که خواستار ادامه سیاستهای موجود است، با شمارش ۸۳ درصد آراء نتوانست در دور اول انتخابات بیش از ۲۵ درصد آراء را از آن خود کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.