خبر فوری
This content is not available in your region

نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری شیلی از پیروزی قطعی بازماند

نظرها
نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری شیلی از پیروزی قطعی بازماند
اندازه متن Aa Aa

برغم پیش بینی هایی که بر اساس نظرسنجی ها انجام شده بود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری شیلی نشان داد که میشل باچِله، نامزد جناح چپگرا نتوانسته است به پیروزی قطعی دست یابد و در دور دوم انتخابات باید با رقیب اصلی خود، اِوِلین ماتئی نامزد جناح محافظه کار رقابت کند.

این نامزد ائتلاف چپ که با کسب ۴۷ درصد آراء را از آن خود کرده در میان هوادارانش گفت: «اکثریت مردم این کشور به طرح هایی که برای شیلی ارائه کرده ایم رای دادند. و این یعنی شیلی کشوری مدرن، متحد و با نظامی عادلانه به همه تعلق دارد.»

میشل باچله ۶۲ ساله نخستین رئیس جمهوری زن در شیلی که در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی قدرت را در دست داشت، در انتخابات ریاست جمهوری اخیر وعده اصلاح قانون اساسی بجای مانده از دوران دیکتاتوری ژنرال پینوشه را داده است. او همچنین طرفدار تغییرات اساسی در سیاست های مالیاتی شیلی، افزایش مالیات شرکت ها، کاهش مالیات بر درآمد شخصی و ایجاد آموزش و پرورش عمومی رایگان است.

رقیب او، اِوِلین ماتئی، وزیر کار سابق و هم حزبی سباستین پیِنِرا، رئیس جمهوری فعلی، که در این انتخابات با کسب ۲۵ درصد آرا، خوش تر از پیش بینی نظرسنجی ها درخشید، بر ادامه سیاست های کنونی تاکید دارد و طرح های رقیب چپگرایش را موجب کسری بودجه در کشور می داند.

هر یک از این دو رقیب در تلاشند تا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شیلی که در ۱۵ دسامبر برگزار می شود، آرای هواداران نامزدهای از دور خارج شده را جذب کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.