خبر فوری

تایید کشته شدن رایزن فرهنگی ایران در بیروت و تاکید ظریف بر حل بحران سوریه

تایید کشته شدن رایزن فرهنگی ایران در بیروت و تاکید ظریف بر حل بحران سوریه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آخرین آمار از تلفات دو حمله انتحاری صبح روز سه شنبه در مقابل سفارت ایران در بیروت از کشته شدن 23 نفر از جمله شیخ ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و همچنین زخمی شدن نزدیک به 150 نفر دیگر حکایت دارد.

بلافاصله پس از این حمله، گردان عبدالله عزام، گروه جهادی سنی که وابسته به القاعده عنوان شده، مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

این گروه هشدار داده که این حملات تا زمانی که حزب الله لبنان از رژیم بشار اسد حمایت می کند، ادامه خواهد یافت.

یکی از شاهدان عینی می گوید: “وقتی انفجار اول روی داد، عده ای به خیابان آمدند و عده ای هم از بالکنهای خود در حال نظاره کردن این واقعه بودند. اما انفجار دوم خیلی قوی تر بود. همه کسانی که در آن اطراف بودند مجروح شدند. من خودم شاهد پایین افتادن مردم از بالکن خانه هایشان بودم. بعضی هم بخاطر اشیایی که از بالکنها بر روی آنها افتاد مجروح شدند.”

این حمله محکومیت بسیاری از کشورهای غربی و البته مقامات ایرانی را به همراه داشت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با همتای ایتالیاییش در رم، عدم حل بحران سوریه را عامل این حملات دانسته و گفت: “دو قربانی این تراژدی ایرانی و البته متاسفانه تعدادی بیشتری هم لبنانی بودند اما این حملات باید یادآور و زنگ خطری برای همه ما باشد. ما نیاز داریم این مشکل را حل کنیم در غیر این صورت ابعاد آن گریبانگیر همه ما خواهد شد.”

حملات مشابهی در تابستان امسال در بیروت، 27 کشته بر جا گذاشته بود.

ایران اسرائیل را عامل این حملات دانست و اسرائیل هم این اتهام را رد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.