خبر فوری
This content is not available in your region

تنش در جبل الطارق؛ بریتانیا وزیر امور خارجه اسپانیا را فرا خواند

تنش در جبل الطارق؛ بریتانیا وزیر امور خارجه اسپانیا را فرا خواند
اندازه متن Aa Aa

بریتانیا بخاطر تنش دیپلماتیک با اسپانیا بر سر منطقه جبل الطارق، وزیر امور خارجه این کشور را جهت ابراز آنچه آن را «نگرانی جدی» خود می خواند، فرا خواند.

بریتانیا که بر جبل الطارق حاکمیت دارد حضور یک کشتی تحقیقاتی اسپانیا در آبهای تنگه آن را در روزهای ۱۸ و ۱۹ نوامبر، «تعدی معنی دار» مادرید به آبهای تحت حاکمیت خود می داند.

در دو سال اخیر، این سومین باری است که لندن وزیر امور خارجه اسپانیا را بخاطر تنش دیپلماتیک بر سر منطقه جبل الطارق احضار می کند.

لندن نسبت به بازرسی های گسترده ماموران اسپانیایی در گذرگاه مرزی جبل الطارق که باعث ترافیک سنگین می شود، معترض است.

کمیسیون اتحادیه اروپا هفته گذشته شدت یافتن بازرسی ها توسط دولت اسپانیا را منافی قوانین اتحادیه اروپا تشخیص نداد. لندن اما، تدابیر جدید اسپانیا را نتیجۀ انگیزه های سیاسی این کشور می داند.

در مقابل مادرید به موانعی که بریتانیا به منظور جلوگیری از نزدیک شدن ماهیگیران اسپانیایی به آبهای جبل الطارق ایجاد کرده، معترض است.

منطقه جبل الطارق با ۶.۷ کیلومترمربع وسعت و حدود ۳۰ هزار نفر جمعيت در جنوب اسپانیا واقع شده و از اوایل قرن هیجدهم میلادی تحت حاکمیت بریتانیا و مایه اختلاف با اسپانیا بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.