خبر فوری
This content is not available in your region

مشاوره مجازی پزشک با بیمار با کمک یک روبات

مشاوره مجازی پزشک با بیمار با کمک یک روبات
اندازه متن Aa Aa

یک فن آوری جدید به پزشکان اجازه می دهد تا از راه دور با بیماران مشاوره کنند. این فن آوری یک دستگاه کنفرانس ویدیویی سیار است که در راهروهای بیمارستان از اتاقی به اتاق دیگر می رود تا پزشک، از راه دور با بیمار مشاوره کند.

از این دستگاه روبات مانند، در بیمارستانهای سراسر ایالت کالیفرنیا و نیز در شماری از بیمارستانها در ایالتهای دیگر آمریکا استفاده می شود.

دکتر اسد چودری، متخصص اعصاب، با کمک این دستگاه به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان متصل شده است تا وضعیت بیمار خود را ارزیابی کند. او می گوید: «این دستگاه امکان ارزیابی سریع وضعیت بیمار را می دهد. درست مانند این است که در اتاق بیمار هستیم. البته هیچ چیز جایگزین ملاقات حضوری بیماران نمی شود.»

شمار بیمارستان هایی که از دستگاه حضور از راه دور استفاده می کنند رو به افزایش است. به این ترتیب، در مناطق روستایی که کمبود پزشک وجود دارد دسترسی به مخصصان راحت تر خواهد بود.

این دستگاه با استفاده از حسگرها می تواند به صورت خودکار و کاملا مستقل خود را به اتاق بیماران برساند.

آلن شاتزل، مدیر پزشکی شبکه بهداشت از راه دور می گوید: «به نظر من، این فن آوری به ما امکان می دهد تا به صورت مجازی، حضور بالینی داشته باشیم. از این نظر که نمی توانیم بیمار را لمس کنیم، محدودیم ولی از نظر ارزیابی بالینی، بررسی سابقه بیمار، گرفتن یک تصمیم خوب بالینی و مطمئن شدن از اینکه نتیجه آن برای بیمار خوب خواهد بود، این شیوه خوب عمل می کند.»

هرچند مزیت های این دستگاه غیرقابل انکار است، منتقدان از هزینه سنگین و از ایمنی داده ها در دوربین کنترل از راه دور نگرانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.