وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پیوستن به اتحادیه اروپا، یا اتحادیه اوراسیایی تحت نفوذ روسیه؟

 نظرها
پیوستن به اتحادیه اروپا، یا اتحادیه اوراسیایی تحت نفوذ روسیه؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

برخی از کشورهای شرق اروپا در برابر یک انتخاب قرار گرفته اند: پیوستن به پیمان کمک و تجارت اتحادیه اروپا، یا پیوستن به اتحادیه اروپا-آسیایی (اوراسیایی) مورد حمایت روسیه؟ آیا یک جنگ سرد تجاری در حال شکل گرفتن است؟ در آستانه نشست شرکای شرق اروپا در ویلنیوس، چه چیزی روی میز است؟

اتحادیه اروپا خود را برای امضای یک پیمان کمک و تجارت با تعدادی از کشورهای شرق اروپا، در نشست سران در ویلنیوس آماده میکند. پیمانی که خشم روسیه را بر می انگیزد.

پیمان همکاری اتحادیه اروپا، می تواند تلاش های روسیه برای شکل دادن به یک اتحادیه اروپایی- آسیایی (اوراسیایی) از اقمار سابق اتحاد شوروی که از انرژی ارزان تر روسیه سود می برند را عقیم سازد. اوکراین خواستار چنین پیمان همکاری است، اما روسیه فشار بر این کشور را که وابسته به گاز روسیه است افزایش می دهد.

چه کسانی از این جنگ سرد تجاری سود می برند و چه کسانی زیان می بینند؟ و پیمان کمک وتجارت با همسایگان شرقی، چه سودی برای اتحادیه اروپا دارد؟ گفتگویی داغ در این زمینه با کارشناسان اتحادیه اروپا و جمهوری های اوکراین و ارمنستان در برنامه “بیست و پنج ثانیه”.