وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تلاش بازماندگان توفان هایان برای زنده ماندن

تلاش بازماندگان توفان هایان برای زنده ماندن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هجوم توفان هایان به فیلیپین در تاریخ هفدهم آبانماه، علاوه بر مرگ بیش از چهار هزار نفر و آوارگی دو میلیون انسان، باعث نابودی همه چیز شد و تلی از زباله باقی گذاشت. در همه جا می توان پیام های درخواست کمک را مشاهده کرد.

برای بیش از نیم میلیون فیلیپینی که خانه هایشان را از دست داده اند، مهمترین کار پیدا کردن سقفی بالای سرشان است. خیابانهای شهر بندری تاکلوبان مملو از مردمی است که در حال بازسازی خانه های ویران شده شان، ۱۲ روز پس از وقوع حادثه هستند.

یکی از ساکنان می گوید: «موج های قوی باعث شدند که آب خانه ما را ببرد. ما در حال ساخت یک پناهگاه موقت هستیم زیرا هنوز خانه ای برای زندگی کردن نداریم. از افرادی که در بنای مرکز اجلاس اقامت داشتند خواسته شده که آنجا را تخلیه کنند زیرا مقامات می خواهند به پاکسازی آنجا بپردازند.»

کمک رسانی بین المللی در جریان است و به نظر می رسد بسیاری از ساکنان فیلیپین برای ماه ها وابسته به این کمکها باقی بمانند. مواد غذایی کمیاب است و بیشتر کالاها به دو برابر قیمت عادی فروخته می شوند.

کمک رسانی به مناطق دو افتاده هنوز هم بسختی صورت می گیرد و تلاش برای جلوگیری از گسترش بیماری ها همچنان ادامه دارد. تامین امنیت در این مناطق نیز بسختی امکان پذیر است و مردم برای حفظ جانشان تلاش می کنند.

پس از انتشار گزارشهایی از خشونت و تجاوز جنسی در برخی از مناطق، سازمان ملل متحد تایید کرد که بیش از سه میلیون زن و چهار میلیون کودک نیاز به کمک های روانی، محافظت در برابر تجاوز و قاچاق انسان دارند.

یکی از روستائیان می گوید: «ما هیچ انتخابی برای آینده نداریم. تنها کاری که می توانیم در اینجا انجام دهیم کشت سبزیجات و جمع آوری نارگیل است. این یک فاجعه است و برداشت محصول بعدی نیز زمان می برد.»

دیگری می گوید: «وضعیت بسیار سختی است. ما سرپناه، لباس یا غذا نداریم. این شرایط غیر قابل تحمل است.»

تخمین زده می شود که بیش از ۲۰۰ میلیون یورو به بخش کشاورزی و زیرساختهای این کشور خسارت وارد شده باشد.