وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برخی از جزئیات توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک

برخی از جزئیات توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل همراه با آلمان، بر سر برنامه اتمی این کشور به یک توافق شش ماهه رسیدند.

کاهش غنی سازی اورانیوم و عدم گسترش برنامه های هسته ای از طرف ایران و کاهش تحریمهای اقتصادی از طرف برخی از کشورهای پنج به علاوه یک از خطوط اصلی این توافق محسوب می شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه مطبوعاتی که بلافاصله پس از امضای این توافق برگزار شد، اصول کلی کاهش این تحریمها را آزاد کردن 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران که در حساب بانکی خارج از این کشور بلوکه شده دانست.

به موجب این توافق، امریکا و اتحادیه اروپا همچنین متعهد شده اند که تحریم صادرات پتروشیمی ایران، طلا و فلزات گران بها، صنعت خودرو و صدور گواهی عرضه و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایران را لغو کنند.

به موجب این توافق ایران نیز متعهد شده، بخشی از اورانیوم 20 درصد غنی شده خود را به میله های سوخت تبدیل کند، اورانیوم را برای یک دوره شش ماهه در سطح بالاتر از 5 درصد غنی سازی نکند، فعالیت های خود در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز ، فردو و یا راکتور اراک را بیش از این گسترش ندهد و دسترسی روزانه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به فردو و نطنز را فراهم کند.