خبر فوری
This content is not available in your region

جانشین کردن رمز عبور با مختصات بدن کاربر

جانشین کردن رمز عبور با مختصات بدن کاربر
اندازه متن Aa Aa

استفاده از مختصات بدن یا «تکنولوژی بیومتریک» سالها است برای تعیین هویت اشخاص و اوراق شناسایی استفاده میشود. این فناوری مبتنی بر اندازه گیری و تحلیل آماری داده های زیستی افراد مانند اثر انگشت یا فاصله دو مردمک چشم است. پژوهشگران دانشگاهی در ایندیانای آمریکا از این فناوری قدیمی، در عرصه تازه ای بهره برداری می کنند.

این پژوهشگران از این مختصات برای بالا بردن ضریب امنیتی اپلیکیشنهای با حسگر بیومتریک استفاده می کنند. هدف آنها حذف رمز عبور یا پسورد از کامپیوتر و جانشین کردن آن با مثلا اثر انگشت یا مردمک چشم است. استیفن الیوت مدیر این برنامه پژوهشی می گوید: « می توانیم برای ورود به کامپیوتر از آن استفاده کنیم. در نتیجه به رمز عبور و تغییر هر چند ماه یکبار آن نیازی نیست. این تحولی در مدیریت هویت است.»

آنها این فناوری را قبل ارائه به بازار مصرف آزمایش می کنند، نقش عواملی مانند جنسیت، مختصات پوست هم در نظر گرفته می شود.

استیفن الیوت می گوید: «فکر می کنم این فناوری در توسعه خودش استفاده های بیشماری مثلا تسهیل در تشخیص هویت و بازرسی امنیتی در ورود و خروج از مرزها داشته باشد. همچنین در تلفنهای هوشمند جدید و آینده، فناوری حسگرهای بیومتریک اثر انگشت تعبیه شده است. همه اینها برای محافظت از حریم خصوصی و هویت ما است.»

یکی از موارد استفاده از پارامترهای بیومتریک، اثر انگشت در این رستوران در هند برای دسترسی به نقدینگی است. پژوهشگران دانشگاه ایندیانا امیدوراند کاربرد رمز عبور بزودی کنار گذاشته شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.