خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

تجمع دانشجویان مخالف قانون جدید تظاهرات در دانشگاه قاهره

نظرها
تجمع دانشجویان مخالف قانون جدید تظاهرات در دانشگاه قاهره
اندازه متن Aa Aa

روز یکشنبه در پی اعلام قانون جدید دولت انتقالی مصر در مورد تظاهرات در این کشور، هزاران نفر از مخالفان دولت و هواداران اخوان المسلمین به خیابان های قاهره آمدند.

نهادهای دفاع از حقوق بشر این قانون را که تجمع بیش از ده نفر را ممنوع می کند «بسیار سختگیرانه» و بویژه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، آن را «خطرناک» تلقی می کنند.

ایهاب بدوی، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر روز یکشنبه اعلام کرد: «هر کسی که می خواهد تجمع عمومی، راهپیمایی یا تظاهراتی برگزار کند باید درخواست کتبی خود را به نزدیکترین شعبه پلیس تحویل دهد. برای دریافت اجازه، در این درخواست باید محل در نظر گرفته شده برای برگزاری نشست، گردهمایی یا تظاهرات، دست کم سه روز کاری پیش از آن تجمع، مشخص شود.»

برای مقابله و جلوگیری از هرگونه تظاهرات جدید در ارتباط با این قانون جنجالی، روز دوشنبه قاهره، پایتخت مصر شاهد استقرار گسترده نیروهای ارتش و پلیس در خیابان های اصلی این شهر بود.

با این حال صدها دانشجو در مخالفت با قانون تظاهرات در دانشگاه قاهره تجمع کرده و خواهان لغو این قانون شدند.

یکی از ساکنان قاهره می گوید: «با این قانون همه چیزهایی را که در انقلاب بیست و پنجم ژانویه بدست آوردیم از دست می دهیم. همه مسائل مثبتی که در رابطه با آزادی در این کشور بدست آوردیم، اکنون با این قانون از ما گرفته می شود. این قانون، حق اعتراض و سازماندهی تحصن را از مردم می گیرد، دقیقا مانند آنچه در حال حاضر در دانشگاههای مصر رخ می دهد.»

کسانی که از این قانون سرپیچی کنند، با جریمه نقدی و زندان روبرو خواهند شد.

به گفته مقامات مصر، این قانون برای حفظ امنیت تظاهرات کنندگان و محافظت از اموال عمومی وضع شده است.