خبر فوری
This content is not available in your region

فرانسه حضور نظامی خود را در جمهوری آفریقای مرکزی تقویت می کند

نظرها
فرانسه حضور نظامی خود را در جمهوری آفریقای مرکزی تقویت می کند
اندازه متن Aa Aa

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به بروز هرج و مرج در کشور جمهوری آفریقای مرکزی هشدار داد و خواهان تقویت نیروهای تحت رهبری اتحادیه آفریقا در این کشور فقیر آفریقایی شد.

بلافاصله پس از این اظهار نظر، وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد که کشورش خود را برای فرستادن حدود هشتصد نیروی نظامی به جمهوری آفریقای مرکزی آماده می کند.

ژان ایو لو دریان، وزیر دفاع فرانسه می گوید: «جمهورِی آفریقای مرکزی در وضعیت سختی قرار گرفته است. این کشور در آستانه سقوط است و ما نمی توانیم اجازه بدهیم که یک کشور اینگونه از هم بپاشد. از هم پاشیدگی این کشور منجر به بروز خشونت، کشتار و بحرانهای انسانی می شود.»

از بهار سال جاری که شورشیان اسلامگرا با کنار زدن رئیس جمهوری، قدرت را در دست گرفتند، کشور آفریقای مرکزی ناآرام شده است.

دیپلماتهای فرانسوی امیدوارند که متن پیش نویسی را که به آنها اجازه اعزام نیرو به آفریقای مرکزی می دهد، تا هفته آینده در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای بگذارند.

فرانسه در اوایل سال جاری میلادی و زمانی که نیروهای شورشی و شبه نظامیان مرتبط با القاعده بخشهایی از کشور مالی را تصرف کردند، نیروهای خود را به این کشور اعزام کرد. هنوز حدود دو هزار و هشتصد نیروی فرانسوی در مالی مستقرند.

جمهوری آفریقای مرکزی از مستعمره های سابق فرانسه است و هم اکنون میزبان حدود چهارصد نیروی فرانسوی است که وظیفه اصلیشان حفاظت از جان شهروندان فرانسوی ساکن این کشور است.

بر اساس ارزیابی های سازمان ملل متحد، حدود ده درصد جمعیت چهار میلیون و ششصد هزار نفری این کشور از محل زندگی خود فرار کرده اند و دست کم یک میلیون نفر به کمکهای غذایی نیاز دارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.