خبر فوری
This content is not available in your region

نگاهی به تاثیر علم تاریخ طبیعی بر هنر تجسمی

نظرها
نگاهی به تاثیر علم تاریخ طبیعی بر هنر تجسمی
اندازه متن Aa Aa

کمتر کسی به خاطر دارد که هدف اصلی از ساخت موزه ال پرادو مادرید، نمایش و حفظ آثار مرتبط با تاریخ طبیعی بود نه موزه ای در باره هنر اروپایی.

اکنون به مناسبت یکصد و نود و چهارمین سال بازگشایی این موزه مشهور، میگل آنجل بلانکو نمایشگاهی ترتیب داده است که ترکیبی از هنر و علم محسوب می شود و مجموعه ای از ارزشمندترین آثار هنری الهام گرفته از علم بررسی جانوران و گیاهان را به نمایش می گذارد. برای نمونه شاهکارهایی از گویا، روبنس، و دیه گو ولاسکز؛ هنرمندانی که متاثر از دنیای وحش و در واکنش به رخدادهای اجتماعی، جهان درونی خود را به تصویر کشیده اند.

میگل آنجل بلانکو در این مورد می گوید: «کارشناسان تاریخ هنر ولاسکز را پرنده غریب و کمیاب نامگذاری کرده اند. من هم یک گنجشک نایاب زال را به صورت تمثیلی کنار آثار او قرار دادم. گویی این گنجشک از دل کوه های پربرف آثار ولاسکز بیرون پریده است.»

بلانکو ایده اولیه این نمایشگاه را در نحوه چیدمان آن و تاثیر متقابلی می داند که دانشمندان و هنرمندان طی قرون بر نگرش یکدیگر داشته اند.

این نمایشگاه تا اواسط بهار سال آینده ادامه خواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.