خبر فوری
This content is not available in your region

دانشجویان معترض اوکراینی خیابانها را ترک نمی کنند

دانشجویان معترض اوکراینی خیابانها را ترک نمی کنند
اندازه متن Aa Aa

همزمان با آغاز نشست ویلنیوس، هزاران دانشجو و دانش آموز اوکراینی که کشور خود را یک گام دورتر از اتحادیه اروپا احساس می کنند در شهر کی یف تجمع کردند.

به گفته سازمان دهندگان این راه پیمایی بیش از هفت هزار دانشجو و دانش آموز پنجشنبه شب در میدان شوچنکو گرد هم آمدند تا بار دیگر فریاد اعتراض خود را به گوش سیاستمداران اوکراین برسانند.

از هفت روز قبل که دولت اوکراین اعلام کرد که بر خلاف انتظارها در مذاکرات اتحادیه اقتصادی با اتحادیه اروپا شرکت نمی کند، حامیان اتحادیه اروپا خیابانهای پایتخت اوکراین را ترک نکرده اند.

مخالفان دولت و مقامهای ارشد اتحادیه اروپا اعتقاد دارند که روسیه، دولت اوکراین را تحت فشار گذاشته است که از تصمیم خود مبنی بر امضای توافقنامه تجاری با اروپا صرف نظر کند.

یکی از حاضران در تجمع پنجشنبه شب می گوید: «خواسته ما یک کلمه است: امضا. ما همیشه امیدواریم. ما زمانی که علیه بلشویکها می جنگیدیم امیدمان را حفظ کرده بودیم. وقتی که توسط نازیها بمباران می شدیم یا زمانی که از اتحاد جماهیر شوروی جدا شدیم، امیدوار بودیم و همیشه امیدوار باقی خواهیم ماند.»

فرد دیگری می گوید: «اروپا تاریخ ما است. ما در آینده قرار نیست تاریخمان را درون اتحادیه گمرکی رقم بزنیم یا درون آسیا. این تاریخ باید درون اروپا نوشته شود.»

حاضران در این تجمع در شعارهای خود تاکید داشتند که هیچ خواست سیاسی مانند کناره گیری نخست وزیر یا سقوط دولت را دنبال نمی کنند. تنها خواسته آنها امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا است.

ویلنیوس، پایتخت لیتوانی در روزهای 28 و 29 نوامبر میزبان اجلاس «مشارکت شرقی» است که موضوع اصلی آن همکاری اتحادیه اروپا با شش جمهوری اتحاد شوروی سابق از جمله اوکراین است.

ماریا کورنیوک، گزارشگر یورونیوز از کی یف می گوید: «هرچند دولت اوکراین اعلام کرده است که توافق همکاری را امضا نمی کند، این معترضان همچنان امیدوار هستند. آنها امیدوارند که در لحظات آخر در نشست ویلنیوس اتفاق غیرمنتظره ای رخ بدهد. به همین دلیل این تظاهرات خیابانی تا ساعات پایانی جمعه ادامه خواهد داشت.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.