خبر فوری

معترضان ضد دولتی در تایلند وارد مقر فرماندهی ارتش سلطنتی شدند

معترضان ضد دولتی در تایلند وارد مقر فرماندهی ارتش سلطنتی شدند
اندازه متن Aa Aa

در ادامه اعتراضات ضد دولتی در تایلند، بیش از هزار تظاهرکننده روز جمعه به مقر فرماندهی ارتش سلطنتی این کشور در بانکوک وارد شدند.

معترضان که خواهان برکناری یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند هستند توانستند بدون مقاومت چندان نیروهای امنیتی وارد محوطه مقر فرماندهی شوند.

آنها که خواستار اعلام صریح موضوع ارتش بودند این شعار را سر می دادند: «ما می خواهیم بدانیم که ارتش در کدام طرف قرار دارد.»

خشم و اعتراض عمومی در تایلند پس از آن بروز کرد که نخست وزیر با طرح لایحه ای مبنی بر عفو عمومی مقدمات بازگشت برادرش، تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق و برکنارشده را به کشور هموار می کرد. گرچه این لایحه به تصویب پارلمان نرسید اما اعتراضات علیه نخست وزیر ادامه یافت. مخالفان نخست وزیر را متهم به فساد و سوء استفاده از قدرت می کنند.

در همین حال، پس از آنکه پارلمان تایلند در شامگاه چهارشنبه رای به ابقای خانم شیناواترا در قدرت داد، نخست وزیر خواستار برقراری آرامش و پایان اشغال ساختمان ها و وزارتخانه های دولتی شد و مخالفان را به گفتگو و مذاکره فراخواند.

معترضان در روزهای اخیر چند سفارتخانه را به اشغال درآورده و برق مرکز فرماندهی پلیس را نیز قطع کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.