وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پایان نشست ویلنیوس بدون توافق اتحادیه اروپا با اوکراین

پایان نشست ویلنیوس بدون توافق اتحادیه اروپا با اوکراین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دومین روز اجلاس ویلنیوس در حالی برگزار شد که با رد شروط اوکراین از سوی رهبران اتحادیه اروپا، امیدی به امضای موافقتنامه تجارت آزاد میان دو طرف نیست.

براساس گزارشها، اتحادیه اروپا در این نشست توافقنامه همکاری را با گرجستان و مولداوی امضاء کرده است.

کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی در حاشیه این نشست گفت: “ ماخواستار رابطه بسیار قوی به خصوص در امور اقتصادی با اوکراین هستیم . این اقدامی است که هم برای مردم این کشور و هم برای اتحادیه اروپا سودمند خواهد بود. البته این اوکراین است که باید تصمیم نهایی را در مواردی که می خواهد بگیرد. ما مذاکرات خوب و مهمی را با رئیس جمهوری اوکراین داشتیم. فقط می خواهم بگویم که درهای اتحادیه اروپا به
روی اوکراین باز است.”

ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری اوکراین از اتحادیه اروپا خواسته بود تا شرایط دریافت وام از صندوق بین المللی پول را تسهیل کنند. این درخواست مخالفت سران بریتانیا و آلمان را در پی داشت.

پس از عدم توافق میان اوکراین و اتحادیه اروپا، دالیا گریبائوسکایته، رئیس جمهور لیتوانی نیز گفت: “به نظرم این برای مردم اوکراین بسیار ناامید کننده بود و معتقدم مقامات اوکراین امروز راهی را درپیش گرفته اند که به جایی نمی رسد.”

اتحادیه اروپا شرط امضای موافقت نامه تجارت آزاد با اوکراین را آزادی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق این کشور از زندان عنوان کرده بود.