وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

صف آرایی موافقان و مخالفان پیوستن به اتحادیه اروپا در کی یف

صف آرایی موافقان و مخالفان پیوستن به اتحادیه اروپا در کی یف
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نشست سران اتحادیه اروپا در لیتوانی که امضای توافقنامه تجارت آزاد میان اوکراین و اتحادیه اروپا در کانون آن قرار داشت، طرفداران و مخالفان پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را به خیابان های کی یف، پایتخت کشاند.

پس از اعلام تعلیق تلاش های دولت اوکراین در امضای این توافقنامه، طرفداران پیوستن به اتحادیه اروپا، با برپایی تظاهراتی در خیابان های کی یف بر خواسته خود مبنی بر از سرگیری تلاش ها برای دستیابی به توافق نامه همگرایی با اروپا پا می فشارند.

یکی از هواداران پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: «ما اینجا می مانیم تا پیروز شویم. ما بیشماریم و آنها نمی تنواند به ما ضربه بزنند.»

دیگر طرفدار امضای توافق تجارت آزاد بین اوکراین و اتحادیه اروپا اضافه کرد: «ما برای زمان طولانی با روسیه بودیم و نتوانستیم به چیزی برسیم. آنها فکر می کنند ما مثل برادر کوچکشان هستیم. در حالیکه ما می خواهیم کشور مستقلی باشیم و به شکل بهتری زندگی کنیم.»

از سوی دیگر هواداران ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین که چندان تمایلی به پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا ندارند نیز با پرپایی تظاهراتی در اطراف میدان مرکزی کی یف از مقاومت رئیس جمهوری در امضای توافقنامه همگرایی با اتحادیه اروپا حمایت کردند.

یکی از هواداران رئیس جمهوری گفت: «ما مخالف امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا نیستیم اما نه به هر قیمتی. زمان مناسب آن هنوز فرا نرسیده است.»

دیگر مخالف امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا افزود: «ما امروز اینجا تجمع کرده ایم چرا که نگران آینده کشورمان هستیم. فکر می کنیم در حال حاضر پیوستن به اتحادیه اروپا چندان ضرورتی ندارد. به همین خاطر آمده ایم تا از رئیس جمهوری حمایت کنیم.»

اوکراین و ۲۸ عضو اتحادیه اروپا قرار بود در نشست ویلنیوس توافقنامه تجارت آزاد را امضا کنند. توافقنامه ای که می توانست به دوری جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی سابق از روسیه و نزدیک شدن آنها به غرب منجر شود. حال آنکه با فشارهای مسکو، یانوکوویچ از امضای این توافق شانه خالی کرد.