خبر فوری
This content is not available in your region

تجمع مخالفان و هواداران نزدیکی به اتحادیه اروپا در پایتخت اوکراین

نظرها
تجمع مخالفان و هواداران نزدیکی به اتحادیه اروپا در پایتخت اوکراین
اندازه متن Aa Aa

هزاران جوان اوکراینی که از تصمیم ناگهانی دولت خود مبنی بر خودداری از امضای تفاهم نامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا خشمگین هستند، جمعه شب هم در میدان استقلال شهر کی یف تجمع کردند. این تجمع با درگیریهای پراکنده بین نیروهای پلیس و گروهی از معترضان همراه بود.

حاضران در این تجمع اعتقاد دارند که دولت اوکراین تحت فشار روسیه از سیاستهای نزدیکی به اتحادیه اروپا دست کشیده و به مسکو متمایل شده است.

گروهی از معترضان با تشکیل زنجیر انسانی، به طور نمادین همبستگی اوکراین را با اتحادیه اروپا به نمایش گذاشتند.

همزمان با این تجمع، حامیان تصمیم دولت مبنی بر به تعویق انداختن امضای همکاری با اتحادیه اروپا، در محل دیگری از شهر کی یف راه پیمایی کرده اند. حزب حاکم، سازمان دهنده این تجمع در میدان اروپا بوده است.

حاضران در این تجمع در روزهای گذشته در شعارهای خود تاکید داشتند که هیچ خواست سیاسی مانند کناره گیری نخست وزیر یا سقوط دولت را دنبال نمی کنند اما آن طور که آنجلینا کاریاکینا، گزارشگر یورونیوز از کی یف می گوید لحن شماری از آنها تغییر پیدا کرده است. او می گوید: «هرچند توافقنامه همکاری بین اتحادیه اروپا و اوکراین در ویلنیوس امضا نشده است، به نظر نمی رسد که تظاهرکنندگان قصد ترک خیابانهای کی یف را داشته باشند. آنها می گویند که تظاهراتشان باید ادامه پیدا کند. معترضان حالا خواهان کناره گیری دولت و رئیس جمهوری شده اند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.