خبر فوری

تنش در خیابانهای قاهره در روز نخست رای گیری برای قانون اساسی

تنش در خیابانهای قاهره در روز نخست رای گیری برای قانون اساسی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

همزمان با آغاز به کار رای گیری در مورد پیش نویس قانون اساسی مصر، خیابان های قاهره روز شنبه شاهد اعتراضات علیه محدودیت های اعمال شده در قانون اساسی بود. این اعتراضات خشونت پلیس را به همراه داشت.

در همین حال احمد ماهر، فعال سیاسی و رهبر جنبش جوانان ۶ آوریل، که دادستانی مصر حکم بازداشت او را صادر کرده، روز شنبه خود را به مقامات مصر معرفی کرد.

این فعال سیاسی که به نماد خیزش مردمی سال ۲۰۱۱ علیه حسنی مبارک تبدیل شده در میان همفکرانش که او را همراهی می کردند گفت: «بنا به تصمیم صادر شده برای بازداشتم، من خود را تحویل می دهم. اگرچه این قانون را قبول ندارم و تصمیم مربوط به بازداشتم را تایید نمی کنم اما براساس اصول جنبش ما، مجازات بخشی از فعالیت ماست و تبعات آن را باید پذیرفت.

حکم بازداشت احمد ماهر پس از آن صادر شد که او در تظاهرات روز سه شنبه در برابر ساختمان پارلمان مصر شرکت کرد. گفته می شود که او با این اقدام، قانون جدید محدودیت برگزاری تظاهرات و تجمعات را نقض کرده است.

از سوی دیگر، کمیته تجدید نظر در قانون اساسی مصر متشکل از ۴۷ چهره با گرایش های بیشتر لیبرال، طی سه روز ۲۴۷ ماده از پیش نویس قانون اساسی را به داوری و رای می گذارند.

نتایج اولیه حاکی از آن است که مواد قانونی که تاکنون به رای گذاشته شده اند رای موافق اعضای این کمیته را اخذ کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.