خبر فوری

رییس پارلمان اروپا: اگر اوکراین به پول نیاز دارد، صریحا بگوید

رییس پارلمان اروپا: اگر اوکراین به پول نیاز دارد، صریحا بگوید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اجلاس سران اتحادیه اروپا در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، در حالی پایان یافت که آخرین تلاش رهبران قاره سبز برای جلب نظر اوکراین به منظور امضای توافق تجارت آزاد میان این کشور و اتحادیه اروپا به نتیجه نرسیده و با وتوی ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور اوکراین مواجه شد.

اما رییس جمهور اوکراین با بیان این که این وتو به معنای پایان گفتگو نیست، گفت: “گفتگوهای ما ادامه خواهد یافت. برای ما مهم است که این توقف فرصتهای جدیدی را برای ما بوجود آورد.”

اتحادیه اروپا روسیه را مسئول این وتو دانسته و از این کشور خواسته از دخالت در امور مربوط به روابط این اتحادیه با اوکراین پرهیز کند.

مارتین شولتس، رییس پارلمان اروپا نیز با بیان این که اگر رییس جمهور اوکراین به پول نیاز دارد باید صریحا آن را بگوید، گفت: “اگر آقای یانوکوویچ فکر می کند که اتحادیه اروپا باید به او پول بدهد باید صریحا بگوید که چه مبلغی و در چه شرایطی پول می خواهد. او قراردادی با فدراسیون روسیه برای دریافت پول از این کشور بسته زیرا او به پول و گاز ارزان نیاز دارد.”

رییس جمهور اوکراین خواهان مذاکره سه جانبه میان کشورش، اتحادیه اروپا و روسیه شده است.

اتحادیه اروپا صریحا این درخواست را رد کرده است.

رییس جمهور فرانسه نیز اعطای کمک مالی به اوکراین را مردود دانست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.