خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

یک کشته در تظاهرات مخالفان نخست وزیر تایلند

نظرها
یک کشته در تظاهرات مخالفان نخست وزیر تایلند
اندازه متن Aa Aa

تظاهرات مخالفان یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند در خیابان های بانکوک به خشونت و درگیری با هواداران او انجامید و در جریان مداخله پلیس یک تن کشته شد.

در جریان بی سابقه ترین تظاهرات خیابانی از سال ۲۰۱۰ تاکنون، هزاران معترض مخالف نخست وزیر تایلند که خواهان سرنگونی او هستند، روز شنبه ساختمان های اصلی دولت در بانکوک را محاصره کردند.

شماری از آنها همچنین قصد داشتند به زور وارد دفتر نخست وزیری شوند. معترضان با حمله به وسایل نقلیه عمومی خشم خود را از دولت حاکم بروز می دادند.

برغم شدت گرفتن اعتراضات علیه نخست وزیر، او نسبت به استفاده کامل از تمامی ظرفیت نیروهای امنیتی برای مهار بحران تردید دارد و می گوید: «پلیس هنوز هم می تواند کارش را انجام دهد و نیازی به استفاده از نیروهای امنیتی ویژه برای برقراری امنیت نیست. ما امیدواریم که مردم از طریق پرهیز از خشونت علیه ماموران پلیس با آن ها همکاری کنند.»

مخالفان نخست وزیر که روز یکشنبه را به عنوان «روز پیروزی» نام نهادند، برآنند تا پیش از مراسم تولد پادشاه این کشور در پنجم دسامبر سال جاری میلادی ضربه نهایی را به دولت حاکم وارد سازند.

درگیری بین مخالفان و هواداران نخست وزیر در نزدیکی محل تجمع سرخ پوشان هوادار شیناواترا روی داد.

آتش خشم و اعتراض عمومی در تایلند پس از آن زبانه کشید که نخست وزیر با طرح لایحه ای مبنی بر عفو عمومی مقدمات بازگشت برادرش، تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق و برکنارشده را به کشور هموار می کرد.

اگرچه این لایحه به تصویب پارلمان نرسید اما اعتراضات علیه نخست وزیر ادامه یافت. مخالفان که یینگلاک شیناواترا را متهم به فساد و سوء استفاده از قدرت کرده اند، می گویند او به سخنگوی برادرش تبدیل شده است.