وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پلیس اوکراین معترضان را عقب راند

پلیس اوکراین معترضان را عقب راند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس اوکراین اعلام کرد که میدان های مرکزی شهر کی یف را از حضور معترضان به تصمیم دولت در خودداری از امضای موافقتنامه تجاری با اتحادیه اروپا خالی کرده است.

جمعه شب و همزمان با پایان اجلاس لیتوانی و عدم توافق اوکراین با اتحادیه اروپا، هزاران نفر از معترضان با حضور در میدان های مرکزی کی یف تظاهرات کردند.

بر اساس گزارشها، در درگیری نیروهای پلیس ضد شورش با معترضان دهها نفر مجروح و بیش از سی نفر نیز دستگیر شدند.

پلیس اوکراین اعلام کرده که روز شنبه تمامی بازداشت شدگان را آزاد کرده است.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین پس از اعلام عدم توافق خود برای امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا، اظهار داشت که فعلا چنین تصمیمی ندارد.

رهبران اتحادیه اروپا این تصمیم را به دلیل فشار روسیه بر دولت اوکراین می دانند.

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا گفت: “اگر آقای یانوکوویچ فکر می کند که اتحادیه اروپا باید پولی به او بدهد، باید خیلی صریح و روشن بگوید که چه مبلغی و با چه شرایطی می خواهد. واضح است که او قراردادی با روسیه برای دریافت پول و گاز ارزان دارد. زیرا هم به پول و هم به گاز ارزان نیاز دارد.”

رئیس جمهور اوکراین در نشست لیتوانی ضمن ناکافی دانستن وام پیشنهادی اتحادیه اروپا، تصریح کرد که نمی تواند تجارت با روسیه را فدای امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا کند.

همزمان رهبران مخالفان خواستار تظاهرات گسترده مردم در میدان استقلال شهر کی یف در روز یکشنبه شده اند.