خبر فوری

پلیس اوکراین برای تخلیه میدان استقلال به خشونت متوسل شد

پلیس اوکراین برای تخلیه میدان استقلال به خشونت متوسل شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

معترضان اوکراینی که از اقدام دولت در امضا نکردن موافقتنامه تجاری با اتحادیه اروپا خشمگین شده اند، روز شنبه در میدان استقلال در کی یف، پایتخت، در مقایسه با روزهای قبل حضور پررنگتری داشتند.

پلیس ضد شورش با توسل به گاز اشک آور و ضرب و شتم تظاهرکنندگان، آنها را از این میدان تخلیه کرده است. در جریان درگیری نیروهای پلیس ضد شورش با تظاهرکنندگان دهها تن زخمی و سی تن نیز دستگیر شدند.

در همین حال، ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به تخلیه میدان استقلال و توسل پلیس به خشونت گفته از خشونت های روی داده خشمگین است.

چهره های مختلف از جمله دختر یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق و دربند اوکراین و نیز ویتالی کلیچکو، مشت زن حرفه ای با حضور در تظاهرات روز شنبه حمایت خود را از هواداران پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا اعلام کردند.

یکی از حاضران در این راهپیمایی گفت: «آنها آینده فرزندانمان را نابود می کنند.»

دیگری نیز افزود: «مردم باید به تحریم رو بیاورند. بویژه آنهایی که در خدمت رئیس جمهوری، کابینه و سازمان های امنیتی هستند. اگر آنها موضوع را جدی بگیرند ممکن است شاهد تغییراتی باشیم.»

مخالفان دولت اوکراین از مردم خواسته اند تا در تظاهرات بزرگ روز یکشنبه در پایتخت شرکت کنند.

خبرنگار یورونیوز در کی یف گفت: “هزاران معترض ضد دولتی که اخیرا در تظاهرات میدان مرکزی کی یف حضور داشته اند در تظاهرات بزرگ روز یکشنبه شرکت خواهند کرد. هدف از این تظاهرات واداشتن کابینه به استعفا است.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.