خبر فوری

قدرت پشت پرده کره شمالی از مقامش برکنار شد

قدرت پشت پرده کره شمالی از مقامش برکنار شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دو قانونگذار کره جنوبی روز سه شنبه گفتند جانگ سونگ تائک که در کره شمالی قدرت پشت پرده به شمار می رفت، از ماه گذشته در انظار عمومی دیده نشده و احتمالا از سمت معاون رئیس کمیسیون ملی دفاع برکنار شده است.

این دو مقام به نقل از منابع اطلاعاتی افزودند که همکاران جانگ سونگ تائک در حزب کارگر در ماه گذشته به اتهام فساد اعدام شدند.

پارک جونگ جین، استاد موسسه مطالعات شرق دور در دانشگاه کیونگام کره جنوبی در این باره گفت: «به نظر می رسد جان سونگ تائک، نایب رئیس کمیسیون ملی دفاع پس از آنکه در برابر ارتش قرار گرفت برکنار شده باشد. جنگ قدرت ریشه در شکایت های نظامی علیه جان سونگ دارد. او که از چهره های مهم در ساختار قدرت کره شمالی محسوب می شود به دنبال اصلاحات اقتصادی بود.»

جانگ سونگ تائک ۶۷ ساله که شوهر عمه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است در سطح مقامات ارشد و اعضای خانواده رهبری این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است. او بود که برای به قدرت رسیدن کیم جونگ اون پس از مرگ کیم جونگ ایل در سال ۲۰۱۱ میلادی تلاش بسیاری کرد.

وی که از مدافعان اصلاح اقتصادی کره شمالی است پیش تر نیز در زمان کیم جونگ ایل از مقام خود برکنار شده و پس از دو سال بعد به سمتش بازگردانده شده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.