خبر فوری
This content is not available in your region

قطعنامه شورای امنیت برای مقابله نظامی با شورشیان آفریقای مرکزی

نظرها
قطعنامه شورای امنیت برای مقابله نظامی با شورشیان آفریقای مرکزی
اندازه متن Aa Aa

شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنجشنبه شب با صدور قطعنامه ای فرانسه و جمهوری آفریقای مرکزی را مجاز به استفاده از نیروی نظامی برای حفاظت از غیرنظامیان در برابر شورشیان دانست.

این قطعنامه همچنین از سازمان ملل می خواهد که برای امکان ماموریت نیروهای حافظ صلح آماده شود.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه در واکنش به نتیجه نشست شورای امنیت گفت: «ما در حال حاضر 600 سرباز در این کشور داریم. ما ظرف چند روز یا حتی چند ساعت، این شمار را دو برابر می کنیم. تنها هدف فرانسه حفظ زندگی انسان ها است.»

ساعاتی پیش از صدور و اعلام رای شورای امنیت، در بانگوئی پایتخت آفریقای مرکزی درگیری سختی دیده شد. شورشیان سابق می گویند که وفاداران مسلح حکومت پیشین این یورش را ترتیب داده بودند.

خبرگزاری رویترز از درگیری های خونین در پایتخت این کشور، زیر عنوان «خشونت های فرقه ای مسیحیان و مسلمانان» یاد کرده است.

گروه های مسیحی مسلح و محلی در برابر شورشیان سابق که اکنون قدرت را در بانگوئی در دست دارند مقاومت می کنند. شورشیان از چاد و سودان اسلحه تهیه می کنند.

سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و فرانسه با انتشار بیانیه ای مشترک وضعیت آفریقای مرکزی را غیرقابل قبول خوانده اند.

آفریقای مرکزی منابع غنی الماس، طلا و اورانیوم دارد با این همه در پی دهه ها بی ثباتی و ناآرامی امکان سرمایه گذاری و توسعه در آن به تعویق افتاده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.