خبر فوری
This content is not available in your region

شهروند آمریکایی زندانی در کره شمالی آزاد شد

شهروند آمریکایی زندانی در کره شمالی آزاد شد
اندازه متن Aa Aa

کره شمالی روز شنبه اعلام کرد «مریل نیومن» شهروند آمریکایی که از چند هفته پیش بازداشت شده بود و در زندان بسر می برد، به دلایل «بشردوستانه» آزاد و از کشور اخراج شده است.

این کهنه سرباز ۸۵ ساله کالیفرنیایی، در حالی که برای سفر توریستی به کره شمالی رفته بود، در اواخر ماه اکتبر به اتهام «اقدامات خصمانه» دستگیر شده بود.

آقای نیومن هفته گذشته در تلویزیون کره شمالی بخاطر جرایمش عذرخواهی و اظهار پشیمانی کرده بود.

او که از طریق فرودگاه پکن به آمریکا برمی گشت به خبرنگاران گفت: «بسیار خوشحالم که به خانه ام برمی گردم و از اینکه مقامات کره شمالی با برگشت من موافقت کردند سپاسگذارم.»
در پاسخ به خبرنگاری که پرسید: «چه احساسی دارید؟ و حالا می خواهید چکار کنید؟» مریل نیومن پاسخ داد: «احساس خوبی دارم. می خواهم به خانه ام برگردم و همسرم را ببینم.»

مقامات آمریکایی از جمله جو بایدن، معاون رییس جمهوری امریکا، از اعلام این خبر استقبال کرده و همچنین خواستار آزادی «کنت بائه» دیگر شهروند آمریکایی شدند که سال گذشته به اتهام «تلاش برای سرنگونی حکومت» به پانزده سال حبس محکوم شد و هنوز در زندان های کره شمالی بسر می برد. این مرد ۴۵ ساله، مسئول مسافرت های توریستی به کره شمالی بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.