وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کرملین: در مذاکرات مسکو و کی یف توافقی حاصل نشد

کرملین: در مذاکرات مسکو و کی یف توافقی حاصل نشد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کرملین می گوید روسیه و اوکراین نتوانستند بر سر کاهش قیمت گاز روسیه و نیز پیوستن اوکراین به اتحادیه گمرگی مسکو به توافق برسند.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین که روز جمعه به سوچی در روسیه سفر کرده با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود دیدار و مذاکره کرد. مذاکراتی که ظاهرا تحت فشار اعتراضات مخالفان دولت اوکراین در کی یف نتوانست دستاورد چندانی به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر برخی خبر ها حاکی از آن است که مسکو و کی یف در این نشست به توافق دست یافته اند.

در همین ارتباط، گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا که در کی یف گرد هم آمده اند با سفرای ۱۵ کشور عضو اتحادیه اروپا در اوکراین دیدار کردند و با آن ها در خصوص اخبار مربوط به نشست سوچی به بحث و گفتگو پرداختند.

المر بروک، نماینده پارلمان اروپا و عضو حزب مردم گفت: «به نظر می رسد او (یانوکوویچ) هر چه بیشتر به روسیه نزدیک می شود. من اما فکر نمی کنم که تصمیم نهایی در سوچی گرفته شود. اگر هم تصمیم گرفته شده هنوز توافق در پیوستن اوکراین به اتحادیه گمرکی مسکو به امضا نرسیده است. ما باید تمام فرصت ها را در اختیار اوکراینی ها قرار دهیم تا نظر یانوکوویچ را عوض کنند و باید بگوید که درهای اروپا برای اوکراین باز است.»

با ادامه حضور طرفداران پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا در میدان استقلال کیف این نگرانی وجود دارد که پلیس بار دیگر به سرکوب خشونت آمیز آن ها دست بزند.

المر بروک در این خصوص افزود: «می دانیم که یانوکوویچ قبلا نیز در سال ۲۰۰۴ به خشونت متوسل شد. این بدان معناست که او کشور را همچون یک دیکتاتور اداره می کند. او به لوکاشنکوی اکراینی تبدیل شده است.»

مخالفان دولت اوکراین خواستار روشن شدن گفتگوهای طرفین در مذاکرات سوچی شده اند. آن ها توافقنامه بین کیف و مسکو را فاجعه بار خوانده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده اند.

از سوی دیگر عده ای از نیروهای ویژه پلیس شبه گذشته را در ساختمان رادیو و تلویزیون کی یف گذراندند. گفته شده هدف آن ها تامین امنیت این ساختمان در برابر معترضان بوده است.