خبر فوری
This content is not available in your region

تولید غذا با کالری کمتر برای حفظ سلامت

تولید غذا با کالری کمتر برای حفظ سلامت
اندازه متن Aa Aa

چگونه می توان آگاهی بیشتری از نحوه عملکرد مغز در مورد مصرف مواد غذایی کسب کرد؟ پژوهشگران در شهر پیزای ایتالیا در مورد اینکه چرا برخی از افراد نمی توانند از خوردن بیش از حد جلوگیری کنند، تحقیقاتی انجام می دهند.

این طرح پژوهش اروپایی«نوروفست» نام دارد. داوطلبان همزمان با اینکه از مغز آنها تصویربرداری می شود، به تصاویر غذاها نگاه می کنند و شکلات می خورند تا حس چشاییشان تحریک شود.

ماریا آنجلا گوزاردی، پژوهشگر، می گوید: «فعالیت مغز با محرک هایی مانند شکلات انگیخته می شود. ما این را هم در افراد لاغر و هم چاق می توانیم مشاهده کنیم. فعالیت مغز در این افراد متفاوت است و بستگی دارد به اینکه فرد چاق چه اندازه به غذا وابسته است.»

دانشمندان متوجه شدند که برخی از افراد که مشخصات اعتیاد به غذا را دارا هستند، لذت کمتری بردند زیرا به محرک های بیشتری احتیاج دارند، یعنی غذای بیشتر که مغز آنها کمتر قادر به امتناع از خوردن آنها است.

اعتیاد به غذا و مسئله چاقی را می توان با غذایی که کالری کمتری دارد، کاهش داد. این هدف طرح اروپایی موسوم به «لذت» است. پژوهشگران در شهر نانت فرانسه می خواهند در حالیکه مقدار نمک، چربی و شکر را در پیتزا کاهش می دهند، مزه آن تغییر نکند.

آلن لو بل، متخصص فرآوری مواد غذایی، می گوید: « شاید این پروژه بتواند با تغییر یا کاهش مقدار شکر، نمک یا چربی، احساس یک غذای متوازن و خوشمزه و قابل قبول به مصرف کننده بدهد.»

صنعت تهیه غذاهای آماده هم اکنون از جایگزین های نمک، شکر و چربی استفاده می کند که به دلیل هزینه بسیار کم، برای دست اندرکاران این صنعت بسیار جذاب است، ولی این محصولات بدلیل تفاوت مزه نزد مصرف کنندگان محبوبیت چندانی ندارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.